Anthropoid kontra Heydrich

Kód: 7425065

Úplný název:

Anthropoid kontra Heydrich (Jenšík Miloslav):

Autor a popis:

Jenšík Miloslav, Epocha, 128 stran, jazyk - čeština, 2011

Dostupnost:

Není skladem
 
Naskladnění sledujte pomocí funkce Hlídací pes.
 
 
 
 
 
114 Kč (139 Kč)
  / ks  
koupit
 

Ani po sedmdesáti letech, která nás dělí od událostí, jejichž osou byl atentát na někdejšího hitlerovského místodržícího v naší zemi, esesáckého vraha Reinharda Heydricha, ani přes dlouhou řadu knih, které se zevrubně zabývají touto vrcholnou akcí odboje na půdě naší okupované země, nebo se jí více či méně dotýkají, nejsou bezezbytku zodpovězeny všechny otázky a rozpletena všechna klubka záhad a nejasností.
Zkušený autor literatury faktu se v úvodním slovu vyznává z bezvýhradné úcty k lidem, kteří se nikdy nesmířili s mnichovským diktátem ani s následnou okupací zbytku zmrzačené země a z vlastního rozhodnutí se vrhli do zprvu zdánlivě beznadějného boje za znovudobytí ztracené svobody. V souvislosti s atentátem však nezastírá chyby, kterých se i ti nejstatečnější dopustili, slabostí či pochybností, jimž se neubránili - ale všestranně je konfrontuje s dobovými okolnostmi a limity.
Odpovídal výběr příštích parašutistů a příprava pro nasazení ve vlasti náročnosti jejich příštích úkolů a reálné situaci, do které byli vysazeni? Nebylo možné se vyvarovat některých osobních selhání? Dodržovali vždy parašutisté i ti, kteří je ukrývali a byli jim nápomocni, nutné zásady konspirace? Proběhl opravdu útok na Heydricha bezprostředně před tím, než měl definitivně opustit naši zemi? Bylo správné, že v kostele v Resslově ulici, kde sedm parašutistů se ctí obstálo ve svém posledním boji, byli soustředěni členové pěti různých výsadků? Takových otázek lze klást bezpočet - a vždy znovu vyústí do té hlavní a zásadní: obstojí Operace Anthropoid před soudem historie tváří v tvář obětem, kterými byla zaplacena smrt nacistického katana?
Jedno je jisté: co se dnes, s nadhledem daným odstupem času a se současnými zkušenostmi ze speciálních misí, může jevit jako kardinální chyba, bylo tehdy často - i když ne vždy - jediným dostupným řešením. A v sázce bylo bytí a nebytí národa…
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Anthropoid kontra Heydrich do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Anthropoid kontra Heydrich.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Anthropoid kontra Heydrich (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Anthropoid kontra Heydrich bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Anthropoid kontra Heydrich doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Historie válek

 
Knihkupectví / Military / Historie válek / Anthropoid kontra Heydrich