Bathory - Obeť, alebo vrah? (kniha o filme Juraje Jakubiska)

Kód: 7404001

Úplný název:

Bathory - Obeť, alebo vrah? (kniha o filme Juraje Jakubiska) (Jakubisko Juraj):

Autor a popis:

Jakubisko Juraj, Česká televize, 219 stran, jazyk - CZ, 2008

Dostupnost:

Není skladem
 
Naskladnění sledujte pomocí funkce Hlídací pes.
 
 
 
 
 
384 Kč (499 Kč)
  / ks  
koupit
 

Postava Alžbety Báthoryovej (1560-1614) alias Čachtickej pani, po storočia tradovaná ako krvilačná grófka kúpajúca sa v krvi nevinných panien, získavá v historickom veľkofilme Bathory oveľa širší rozmer. Scenárista a režisér Juraj Jakubisko sa zaoberal hlavnou hrdinkou príbehu po veľa rokov, študoval historické pramene, diskutoval s historikmi, pátral po dobových artefaktoch viažucích sa k jej osobe, aby neskôr svojim nezameniteľným filmovým rukopisom vytvoril veľkolepý portrét síce kontroverznej, avšak grandióznej osobnosti uhorskej šľachtičnej, ktorá vlastnila majetok väčší ako sám kráľ, odvážila sa čeliť mocenskopolitickým intrigám a dokázala neohrozene spravovať svoje územia pustošené opakovanými vojenskými stretmi a ich následkami.
Rovnako tak kniha o filme Juraja Jakubiska ponúka čitateľovi obe strany životného príbehu Alžbety Báthoryovej, jej rodiny i jej protivníkov, objasňuje ju na pozadí krutej doby končiaceho sa stredoveku a dobových zvyklostí, zasadzuje ich do širších historických súvislostí a samotný film približuje pozvánkou na miesta vtedajších udalostí i miesta filmové. O zákulisí natáčania mnoho veľa vypovedajú rozhovory s hlavnými filmovými predstaviteľmi a ďalšími tvorcami, vrátane Juraja Jakubiska a producentky monumentálneho filmového projektu Deany Jakubiskovej-Horváthovej. Sám režisér prevádza knihou prostredníctvom svojich úvah k jednotlivým kapitolám a v závere knihy načrtáva svoje osobné krédo filmového tvorcu.
Prepojenie výpravnej knihy s filmom dokresľujú obrazové zábery, reprodukcie dobových dokumentov a unikátnych ilustrácií z filmového denníka Juraja Jakubiska. Stačí teda obrátiť prvý list a ponoriť sa do výlevov nenávistnej obžaloby, alebo naopak do vášnivej obhajoby Alžbety Báthoryovej, zamyslieť sa nad faktami dodnes zahalenými rúškom tajomstva, nechať sa viesť linkou dejinných súvislostí a okúzliť magickými ingredienciami prenesenými z filmového plátna.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Bathory - Obeť, alebo vrah? (kniha o filme Juraje Jakubiska) do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Bathory - Obeť, alebo vrah? (kniha o filme Juraje Jakubiska).
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Bathory - Obeť, alebo vrah? (kniha o filme Juraje Jakubiska) (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Bathory - Obeť, alebo vrah? (kniha o filme Juraje Jakubiska) bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Bathory - Obeť, alebo vrah? (kniha o filme Juraje Jakubiska) doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Film a divadlo

 
Knihkupectví / Umění / Film a divadlo / Bathory - Obeť, alebo vrah? (kniha o filme Juraje Jakubiska)