Bathory - Oběť, nebo vrah? (kniha o filmu Juraje Jakubiska)

Kód: 7404000

Úplný název:

Bathory - Oběť, nebo vrah? (kniha o filmu Juraje Jakubiska) (Jakubisko Juraj):

Autor a popis:

Jakubisko Juraj, Česká televize, 208 stran, jazyk - CZ, 2008

Dostupnost:

Není skladem
 
Naskladnění sledujte pomocí funkce Hlídací pes.
 
 
 
 
 
209 Kč (299 Kč)
  / ks  
koupit
 

Postava Alžběty Báthoryové (1560-1614) alias Čachtické paní, po staletí tradovaná jako krvelačná hraběnka koupající se v krvi nevinných panen, získává v historickém velkofilmu Bathory mnohem širší rozměr. Scenárista a režisér Juraj Jakubisko se zabýval hlavní hrdinkou příběhu po mnoho let, studoval historické prameny, diskutoval s historiky, pátral po dobových artefaktech vážících se k její osobě, aby posléze svým nezaměnitelným filmovým rukopisem vytvořil velkolepý portrét sice kontroverzní, avšak grandiózní osobnosti uherské šlechtičny, která vlastnila majetek větší než sám král, odvážila se čelit mocenskopolitickým intrikám a dokázala neohroženě spravovat svá území pustošená opakovanými válečnými střety a jejich následky.
Stejně tak kniha o filmu Juraje Jakubiska nabízí čtenáři obě strany životního příběhu Alžběty Báthoryové, její rodiny i jejích protivníků, objasňuje jej na pozadí kruté doby končícího středověku a dobových zvyklostí, zasazuje jej do širších historických souvislostí a samotný film přibližuje pozvánkou na místa tehdejších událostí i místa filmová. O zákulisí natáčení mnohé vypovídají rozhovory s hlavními filmovými představiteli a dalšími tvůrci, včetně Juraje Jakubiska a producentky monumentálního filmového projektu Deany Jakubiskové-Horváthové. Sám režisér provází knihou prostřednictvím svých úvah k jednotlivým kapitolám a v závěru knihy nastiňuje své osobní krédo filmového tvůrce.
Propojení výpravné knihy s filmem dokreslují obrazové záběry, reprodukce dobových dokumentů a unikátních ilustrací z filmového deníku Juraje Jakubiska. Stačí tedy obrátit první list a ponořit se do výlevů nenávistné obžaloby, nebo naopak vášnivé obhajoby Alžběty Báthoryové, zamyslet se nad fakty dodnes obestřenými rouškou tajemství, nechat se vést linkou dějinných souvislostí i okouzlit magickými ingrediencemi přenesenými z filmového plátna.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Bathory - Oběť, nebo vrah? (kniha o filmu Juraje Jakubiska) do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Bathory - Oběť, nebo vrah? (kniha o filmu Juraje Jakubiska).
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Bathory - Oběť, nebo vrah? (kniha o filmu Juraje Jakubiska) (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Bathory - Oběť, nebo vrah? (kniha o filmu Juraje Jakubiska) bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Bathory - Oběť, nebo vrah? (kniha o filmu Juraje Jakubiska) doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Světová literatura

 
Knihkupectví / Knihy pro dospělé / Světová literatura / Bathory - Oběť, nebo vrah? (kniha o filmu Juraje Jakubiska)