Boží blud - Přináší náboženství útěchu, anebo bolest?

Kód: 8182046

Úplný název:

Boží blud - Přináší náboženství útěchu, anebo bolest? (Dawkins Richard): Prináší náboženství útechu, anebo bolest?

Autor a popis:

Dawkins Richard, Citadela, 472 stran, jazyk - čeština, 2016

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
293 Kč (399 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 1.11.2016 dopoledne. 
 

Když známý britský evoluční biolog Richard Dawkins vydal v roce 2006 knihu The God Delusion, okamžitě tím rozpoutal živou diskusi ve sdělovacích prostředcích i na Internetu. Tento vědec již předtím napsal hodně děl o vztahu filozofie a vědy, v nichž kromě jiného usvědčoval víru v Boha z iracionality a poukazoval na její negativní vliv na společnost.
V této poslední knize se však tomuto tématu věnoval naplno, aby zvýšil sebevědomí ateisty a podpořil všechny, kdož by chtěli odvrhnout náboženství, a ukázal jim, že i bez něj je možné žít plnohodnotný, mravní a šťastný život.

Dawkinsovu knížku lze v zásadě rozdělit do tří částí. V první se autor soustřeďuje na tzv. hypotézu Boží existence, podle níž „existuje jakýsi nadčlověk, nadpřirozená inteligence, která úmyslně vyprojektovala a stvořila vesmír a všechno v něm včetně nás“.
Dawkins ukazuje, že hypotéza o existenci takové inteligentní bytosti je vědeckou hypotézou, kterou je nutno analyzovat jako kteroukoli jinou, a že existují jen chabé důvody pro její přijetí, kdežto důvody pro její odmítnutí jsou obrovské. „Iluzi dizajnu v živém světě mnohem úsporněji, nesrovnatelně elegantněji a bez potřeby nějakého inteligentního konstruktéra vysvětluje darwinovský přirozený výběr.“
V druhé části knížky autor usiluje o nalezení přirozených důvodů, pro které je náboženství všudypřítomné, a odpovídá na otázku, zda je náboženské přesvědčení nevyhnutelné pro naši morálku.
V závěru vysvětluje, jaké důvody má pro svůj nekompromisní postoj k náboženství – jak kvůli náboženským dogmatům tisíce lidí v zemích třetího světa umírají na pohlavní přenosné nemoci, jak je dětem vnucována víra jejich rodičů mnohdy na základě fyzického i psychického teroru, jak náboženský fundamentalismus bojuje proti vědě, genetickému výzkumu a vyučování evoluční teorie ve školách a jak náboženský fanatismus stojí v pozadí terorizmu.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Boží blud - Přináší náboženství útěchu, anebo bolest? do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Boží blud - Přináší náboženství útěchu, anebo bolest?.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Boží blud - Přináší náboženství útěchu, anebo bolest? (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Boží blud - Přináší náboženství útěchu, anebo bolest? bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Boží blud - Přináší náboženství útěchu, anebo bolest? doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Literatura faktu

 
Knihkupectví / Populárně naučná literatura / Literatura faktu / Boží blud - Přináší náboženství útěchu, anebo bolest?