Bratři ze Soluně - Pohnuté životní osudy moravských věrozvěstů Cyrila a Metoděje

Kód: 8706745

Úplný název:

Bratři ze Soluně - Pohnuté životní osudy moravských věrozvěstů Cyrila a Metoděje (Polách Antonín): Pohnuté životní osudy moravských verozvestu Cyrila a Metodeje

Autor a popis:

Polách Antonín, Rybka, 256 stran, jazyk - čeština, 2013

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
188 Kč (269 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 26.10.2016 dopoledne. 
 

Cyril a Metoděj, slovanští věrozvěstové,kteří právě před 1150 lety přinesli křesťanství na Moravu. Jak málo o nich víme! A co vlastně víme o době, ve které žili?

Román Antonína Polácha, který se opírá, jak je tomu u autora zvykem, o důkladné studium historických pramenů, nám přiblíží nejen jejich moravskou misi, ale i tu část života obou bratří, o níž většinou nemáme ani tušení. Konstantin Filosof, známý též pod mnišským jménem Cyril, kdysi profesor konstantinopolského vysokého učení a chartofylax tamějšího patriarchy, člověk pověřovaný vždy znova důležitými diplomatickými misemi v zájmu Byzantského císařství, rekapituluje v posledních dnech svého života vše, co prožil a vykonal. Během dlouhého několikadenního rozhovoru s bratrem Metodějem, kdy si uvědomuje, že už ve svém grandiózním díle nebude moci pokračovat, vzpomíná na své vzestupy a pády, pravdivě a sebekriticky bilancuje a hodnotí svůj vztah k rodičům, přátelům a politikům, kteří ovlivnili jeho život, ale i k samotnému

Metodějovi, svému stašímu bratrovi, jenž má nést dál pochodeň poznání, již spolu v Moravské říši zažehli. Otevřeně se vyznává i ze všeho, co si klade za vinu a čeho lituje.

Ve vzpomínkách obou bratří před námi vyvstává dávno zasutý svět Byzantské říše v dobách jejího rozkvětu, odhaluje se jemné předivo vztahů mezi Konstantinopolí a Římem, mocenské zápasy podbarvené náboženskými rozdíly, které zásadním způsobem ovlivňovaly dějiny Evropy v devátém století, i spletité cesty, jimiž se šířilo křesťanství na sever a východ Evropy.

Snad dokáže tato kniha dostatečně vysvětlit, proč si oba solunští bratři svým životem a dílem zasloužili nejen své svatořečení, ale i onu poctu nejvyšší, kdy byli papežem Janem Pavlem II. v roce 1980 vyjmenování spolu se svatým Benediktem, zakladatelem západoevropského mnišství, patrony a učiteli Evropy.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Bratři ze Soluně - Pohnuté životní osudy moravských věrozvěstů Cyrila a Metoděje do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Bratři ze Soluně - Pohnuté životní osudy moravských věrozvěstů Cyrila a Metoděje.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Bratři ze Soluně - Pohnuté životní osudy moravských věrozvěstů Cyrila a Metoděje (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Bratři ze Soluně - Pohnuté životní osudy moravských věrozvěstů Cyrila a Metoděje bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Bratři ze Soluně - Pohnuté životní osudy moravských věrozvěstů Cyrila a Metoděje doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Knihy pro dospělé

 
Knihkupectví / Knihy pro dospělé / Bratři ze Soluně - Pohnuté životní osudy moravských věrozvěstů Cyrila a Metoděje