Býti šlechticem

Kód: 8803014

Úplný název:

Býti šlechticem (Austová Ivana): Šlechtické nobilitace v letech 1627–1657 v ceských a rakouských dedicných zemích

Autor a popis:

Austová Ivana, Veduta, 280 stran, jazyk - čeština, 2016

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
207 Kč (280 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 26.10.2016 dopoledne. 
 

Stěžejními tématy této práce jsou změny v titulatuře, podoba nobilitačního procesu, a v neposlední řadě také zásluhy, díky kterým bylo možné stát se v pobělohorském období, resp. v letech 1627–1657, šlechticem.
V této době bylo v českých a rakouských dědičných zemích nastoleno mnoho legislativních změn, které ovlivnily mimo jiné nižší šlechtu. Právě v tomto období lze vysledovat počátky tzv. „Nové šlechty“. Klíčovým mezníkem bylo vydání Obnoveného zřízení zemského, které stanovilo právní rámec těchto změn, a v následujících třech desetiletích se nový systém vstupu do šlechtického stavu zabíhal. Proměnila se struktura šlechtické hierarchie, narostlo také množství nobilitačních listin, které stvrdily úspěšné dokončení procesu povýšení do šlechtického stavu.
Ve sledovaném období let 1627–1657 jsou sice tyto listiny málo sdílné, přesto umožňují proniknout alespoň částečně do tajů změn ve šlechtické titulatuře.
Studium těchto listin zároveň přináší otázky: čím bylo možné zasloužit si šlechtický titul, byli noví šlechtici schopni proniknout na vyšší příčky šlechtické hierarchie, či jak dlouho byla rodina schopna udržet si své nové postavení? Odpovědi autorka hledala i v jiných pramenech a literatuře a pokusila se, pokud to bylo jen trochu možné poskládat rodinné biografie rodin nových šlechticů a tím pootevřít dveře do světa lidí, kteří vždy a za všech okolností stáli při svém panovníkovi a víře a to i přes to, že velmi často museli čelit utrpení a strádání, které válečný čas přináší.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Býti šlechticem do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Býti šlechticem.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Býti šlechticem (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Býti šlechticem bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Býti šlechticem doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Historie

 
Knihkupectví / Historie / Býti šlechticem