Chrám bez boha nad Prahou

Kód: 8734120

Úplný název:

Chrám bez boha nad Prahou (Galandauer Jan): Památník na Vítkove

Autor a popis:

Galandauer Jan, Havran, 296 stran, jazyk - čeština, 2014

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
221 Kč (298 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 27.10.2016 dopoledne. 
 

Kniha významného českého historika Jana Galandauera čtivě, ale současně zasvěceně přibližuje dějiny Národního památníku na Vítkově, tvořícího jednu z dominant Prahy.
Autor vychází již od samotného vzniku myšlenky uctít zdejší husitské vítězství dne 14. července 1420 vybudováním Žižkova pomníku a líčí komplikovanou cestu jeho realizace (vznik spolku v roce 1882, odhalení pomníku až roku 1950). Zároveň se zabývá osudy velkolepé budovy Národního památníku, zamýšleného jako „legionářský panteon“ a místo posledního odpočinku prezidenta Masaryka, s jehož stavbou se započalo v roce 1928. Všechny plány však zmařila nacistická okupace a později komunistický převrat, kdy se památník stal na čas mauzoleem Klementa Gottwalda a pohřebištěm komunistických prominentů. Paralelně autor sleduje osudy hrobu Neznámého vojína i spory s ním spojené a své vyprávění, dokumentované četnými dobovými citáty a bohatým obrazovým materiálem, uzavírá v současnosti.

Kniha je zajímavým přínosem k poznání novodobých českých dějin, jejichž běh se do značné míry odráží právě v osudech Národního památníku na Vítkově. Gigantická stavba vlastně nikdy nesloužila účelu, kvůli kterému byla vybudována, a spíše byla vždy zneužívána ve prospěch té či oné ideologie. Historie žižkovského památníku tak zrcadlí české dějiny 20. století v celé jejich složitosti a nejednoznačnosti.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Chrám bez boha nad Prahou do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Chrám bez boha nad Prahou.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Chrám bez boha nad Prahou (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Chrám bez boha nad Prahou bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Chrám bez boha nad Prahou doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Historie

 
Knihkupectví / Historie / Chrám bez boha nad Prahou