Chvála schoulení

Kód: 8670291

Úplný název:

Chvála schoulení (Hodrová Daniela): Eseje z poetiky pomíjivosti

Autor a popis:

Hodrová Daniela, Malvern, 426 stran, jazyk - čeština, 2011

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
218 Kč (295 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 27.10.2016 dopoledne. 
 

Kniha Daniely Hodrové - soubor dvaceti osmi esejů - je v nejednom ohledu mimořádná. Spojuje přesvědčivě v jednotu, co bývá vykládáno odděleně a stavěno nejednou i proti sobě: pronikavou analýzu básnického tvaru (a uměleckého výrazu vůbec) s jeho aspekty filozofickými a duchovními, ontologii díla s ontologií lidského pobytu.

Dialog s poetikou marnosti, rozvíjený nad vrcholnými zjevy naší a evropské literatury, je však pouhým úvodem, vstupem do podstatnější problematiky: do tázání po duchovních horizontech - anebo spíš po jejich absenci - v životě současného, jmenovitě západního člověka. Autorčina kniha se brzy stává sondou do jeho duchovně vyčerpané každodennosti, do nejrůznějších způsobů zapomenutí na bytí, na posvátné v lidském životě.
Kapitoly jako Fortuna a smrt, Zátiší zvané `vanitas`, nebo hned úvodní Mater dentata přivádějí čtenáře k zamyšlení nad životem, přímo jej učí zamýšlet se nad ním v setkání s nejobyčejnějšími věcmi, které ho obklopují. Učí jej prohlédat závojem marnosti a lži, ať už ji představuje vyprázdněnost reklamy nebo zaslepená sebejistota vědeckého diskursu, která není schopná nabídnout člověku hlubší oporu.
Poslední okruh představují ve Chvále schoulení kapitoly-eseje věnované tělesnosti, základním pohybům duchovně pojatého těla, v nichž se tato elementární zkušenost dobývá do hloubek kosmogonických významů, jako jsou Houpání, Otáčení, Chvění (předznamenaných už předtím Stísněností či Klopýtnutím), aby v meditaci nad nimi hledala jistoty nejniternější. Jako vyznění autorčiny bytostné víry osloví čtenáře kapitola Chvála schoulení, prozrazující v závěru knihy její osobní, na marnosti vyvzdorovanou motivaci.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Chvála schoulení do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Chvála schoulení.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Chvála schoulení (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Chvála schoulení bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Chvála schoulení doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Populárně naučná literatura