Čtrnáct svatých pomocníků

Kód: 7308534

Úplný název:

Čtrnáct svatých pomocníků (Hlaváček Petr):

Autor a popis:

Hlaváček Petr, Filozofická fakulta UK v Praze, 411 stran, jazyk - čeština, 2015

Dostupnost:

Není skladem
 
Naskladnění sledujte pomocí funkce Hlídací pes.
 
 
 
 
 
281 Kč (380 Kč)
  / ks  
koupit
 

Jedním z dosud málo reflektovaných fenoménů pozdního středověku je kult Čtrnácti sv. Pomocníků, který výrazně ovlivňoval přinejmenším středoevropské spirituální klima 13. až 16. století.

Kult zpočátku variabilní světecké skupiny, složené převážně ze starokřesťanských světců a světic, se od 14. století intenzivně šířil ze svého centra mezi Kremží, Pasovem, Řeznem a Brixenem do dalších rakouských, bavorských a franckých oblastí. Své definitivní ukotvení získal na základě údajných zjevení Dítěte Ježíše a Čtrnácti sv. Pomocníků, k nimž došlo v letech 1445/1446 na území cisterciáckého opatství Langheim v Horních Francích v bamberské diecézi. Od tohoto okamžiku, kdy se také zrodilo slavné poutní místo Vierzehnheiligen, se kult rychle šířil všemi směry, takže na začátku evropských reformací se vyskytoval v rozsáhlé oblasti od Dánska po Itálii a od Francie po Uhry.
Navíc výrazněji než jiné obdobné kulty vzbuzoval zájem společenských elit, včetně těch aristokratických a intelektuálních. Práce se zabývá jak vznikem, tak šířením kultu Čtrnácti sv. Pomocníků, jakož i analýzou fungování hlavních poutních center kultu v Horních Francích a Durynsku, ale i v severozápadočeské Kadani, podporované aristokratickým rodem Hasištejnských z Lobkowicz.

Samostatná kapitola je věnována expanzi kultu do dalších regionů Evropy, zejména pak výběru artefaktů reprezentujících zmíněnou christocentrickou dimenzi tohoto fenoménu.
Monografie je koncipována jako interdisciplinární, s širokým využitím literárního a ikonografického materiálu z širší střední Evropy.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Čtrnáct svatých pomocníků do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Čtrnáct svatých pomocníků.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Čtrnáct svatých pomocníků (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Čtrnáct svatých pomocníků bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Čtrnáct svatých pomocníků doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Křesťanství