Dál a dál za Herkulovy sloupy - Přírodní tajemství Nového světa a španělská renesanční fil

Kód: 7553121

Úplný název:

Dál a dál za Herkulovy sloupy - Přírodní tajemství Nového světa a španělská renesanční fil (Černá Jana): Prírodní tajemství Nového sveta a španelská renesancní filosofie a veda.

Autor a popis:

Černá Jana, Triton, 160 stran, jazyk - čeština, 2016

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
147 Kč (199 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 26.10.2016 dopoledne. 
 

Herkulovy sloupy, za nimiž se podle Platona kdysi nacházela bájná Atlantis, od starověku představovaly symbol geografických i kognitivních limitů: byly považovány za nejzazší západní hranici mořeplavby, za kterou už by lidé neměli dále pronikat. Touha plout dále byla vnímána jako nepatřičná zvídavost a nelegitimní snaha překročit hranice, jež byly člověku vymezeny. S objevením Ameriky se však Herkulovy sloupy proměnily ve ztělesnění nového sebevědomí a touhy pronikat dál a dál (plus ultra, más allá). Dalekými námořními plavbami se Evropanům otevřel bohatý svět podivuhodných poznatků, které přitahovaly pozornost filosofů, vědců, mágů i „profesorů tajemství”. Intelektuální zvídavost přestala být vnímána jako neřest a v souvislosti s poznáváním Nového světa se stávala legitimní a dokonce žádoucí. Radikální novost přírodního světa zároveň implikovala nutnost kritického postoje k tradičním autoritám a posilovala sebevědomí moderního člověka, přesvědčeného o tom, že je s to ukořistit a odhalit i ta nejskrytější tajemství přírody. V iberoamerickém intelektuálním světě tak vznikalo poznání vykazující rysy, které jsou obecně považovány za určující pro genezi novověké vědy. Záměrem publikace je (konkrétně v diskurzu historiae naturalis, přírodní filosofie, přírodní magie, kosmografie, medicínských textů, pojednání o důstojnosti člověka či tzv. knih tajemství) právě tyto rysy zmapovat a poukázat zároveň na skutečnost, že mnohé kapitoly z dějin idejí je třeba dále doplňovat a reinterpretovat.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Dál a dál za Herkulovy sloupy - Přírodní tajemství Nového světa a španělská renesanční fil do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Dál a dál za Herkulovy sloupy - Přírodní tajemství Nového světa a španělská renesanční fil.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Dál a dál za Herkulovy sloupy - Přírodní tajemství Nového světa a španělská renesanční fil (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Dál a dál za Herkulovy sloupy - Přírodní tajemství Nového světa a španělská renesanční fil bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Dál a dál za Herkulovy sloupy - Přírodní tajemství Nového světa a španělská renesanční fil doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Literatura faktu

 
Knihkupectví / Populárně naučná literatura / Literatura faktu / Dál a dál za Herkulovy sloupy - Přírodní tajemství Nového světa a španělská renesanční fil