De Gaulle

Kód: 7260307

Úplný název:

De Gaulle (Jírů Jaroslav): Studie o cloveku, který dokázal to, co je v politice vubec nejtežší: nikdy se nesklonil pred neprítelem a ubránil se i svým spojencum

Autor a popis:

Jírů Jaroslav, Prostor, 424 stran, jazyk - čeština, 2014

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
294 Kč (397 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 26.10.2016 dopoledne. 
 

Kniha nemá ambice být vědeckou publikací, je však barvitým a mnohovrstevnatým portrétem vpravdě románového hrdiny.
De Gaullův život plyne před čtenářovýma očima chronologicky: od konzervativního rodinného zázemí, přes předválečné zkušenosti v armádě, budování Svobodné Francie v exilu po německé okupaci, neúnavnou generálovu snahu vrátit Francii rovnocenné postavení v táboře vítězů druhé světové války, brzký odchod do ústraní v době čtvrté republiky, návrat v časech, kdy země toužila po silném vůdci, až po odchod z politického života rok před smrtí.
Jírů píše zasvěceně, poutavě a přitom čtenáři nabízí dostatek souvislostí pro vnímání a pochopení tématu. Nedá velkou práci všimnout si, že pro autora je postava někdejšího francouzského prezidenta nejen mimořádně zajímavá, ale také hodná respektu.
Nejvýznamnějšího francouzského státníka 20. století ukazuje jako člověka, který se nikdy nesklonil před nepřítelem a dokázal se ubránit i svým spojencům.
Jaroslav Jírů se rozhodl věnovat de Gaullovu životu a začít sbírat materiál pro budoucí knihu už koncem šedesátých let. Brzy poté ho komunistický režim odstavil od novinářské a historické práce, avšak nevzal mu možnost dokončit knihu, která vyšla v roce 1983 v samizdatové edici Expedice.
Přestože autor neměl přístup k většině archiválií či dokumentů, na de Gaullově portrétu je patrná výtečná znalost dobových souvislostí, kontextu francouzské historie a politiky i literatury spojené s generálovým jménem.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit De Gaulle do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s De Gaulle.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení De Gaulle (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na De Gaulle bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S De Gaulle doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Knihy pro dospělé