Dynamika textu Kralické bible v české překladatelské tradici

Kód: 7412100

Úplný název:

Dynamika textu Kralické bible v české překladatelské tradici (Dittmann Robert):

Autor a popis:

Dittmann Robert, Refugium Velehrad-Roma, 432 stran, jazyk - čeština, 2012

Dostupnost:

Není skladem
 
Naskladnění sledujte pomocí funkce Hlídací pes.
 
 
 
 
 
346 Kč (450 Kč)
  / ks  
koupit
 

Kralická bible je nejrozsáhlejším českým humanistickým překladem a nejdůležitější translací bible do českého jazyka. Překladu bible, centrálního textu křesťanského středověku a raného novověku, byla věnována největší pozornost, neboť se jednalo o nejprestižnější úkol. Počátky překladatelského projektu Bible kralické sahají k Janu Blahoslavovi, vynikajícímu biskupu jednoty bratrské, ale realizace bohatě komentovaného překladu se Blahoslav nedožil. Překlad celé bible v podobě Bible kralické šestidílné uskutečnili až jeho následovníci, poslední díl vyšel r. 1594 po téměř dvacetiletém úsilí. Jejich biblická erudice, práce s českým jazykem i typografická úprava bratrských tisků vzbuzují dodnes obdiv a jejich dílo bylo u nekatolíků užíváno po několik staletí až dodnes. Přesto jsou geneze překladu a vývoj jeho textu v dalších vydáních kralických a pak exulantských v 18. st., jeho úpravy v 19. st. a revize Kralické bible ve 20. st. málo probádány. Autor se snaží na textových sondách objasnit jednak vyrůstání kralického překladu v Šestidílce, jednak proměny jejího textu do r. 1887 a rovněž charakterizovat novodobé opravy Kralické bible ve 20. a na počátku 21. století.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Dynamika textu Kralické bible v české překladatelské tradici do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Dynamika textu Kralické bible v české překladatelské tradici.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Dynamika textu Kralické bible v české překladatelské tradici (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Dynamika textu Kralické bible v české překladatelské tradici bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Dynamika textu Kralické bible v české překladatelské tradici doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Filozofie

 
Knihkupectví / Odborná literatura / Filozofie / Dynamika textu Kralické bible v české překladatelské tradici