Estetické přednášky II.

Kód: 8577894

Úplný název:

Estetické přednášky II. (Mukařovský Jan, Havránková Marie, Jankovič Milan): Úvod do estetiky. K sémantice lyriky. Estetika výtvarného umení. Malírství.

Autor a popis:

Mukařovský Jan, Ústav pro českou literaturu AV, 186 stran, jazyk - čeština, 2015

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
110 Kč (149 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 2.11.2016 dopoledne. 
 

Druhý svazek Estetických přednášek Jana Mukařovského zahrnuje tři autorovy uměnovědné přednášky z třicátých let 20. století, které byly dosud otištěny pouze časopisecky.

První z nich, raná univerzitní přednáška „Úvod do estetiky“ (1931-1932), dokládá, jak bezpečně Mukařovský nalézal svou vlastní cestu od podnětů ruského formalismu ke strukturnímu pojetí uměleckého díla. V přednášce „K sémantice lyriky“ (1931-1932) je usoustavněn pohled na lyriku jako básnický druh, v němž spolu s aktualizací jazykových prvků vystupuje do popředí důležitost rytmu a sémantiky. V přednášce „Estetika výtvarného umění. Malířství“ (1938-1939) Mukařovský shrnul a na příkladech malířských výtvorů představil (byť často jen ve stručném náznaku) svůj přístup k uměleckému dílu a k možnostem jeho rozboru. Nad malířským dílem vystoupilo ještě nápadněji, co pro něj znamenal pojem „význam“, co měl na mysli, když ve své estetické přednášce o malířství opakovaně tvrdil, že i téma je význam.

Publikace vychází ze starších edic přednášek Jana Mukařovského, které připravili Miroslav Procházka, Ludmila Lantová a Karel Srp. Komentář „Několik poznámek k nevydaným přednáškám Jana Mukařovského“ napsal Karel Srp. Autorem doslovu k celé knize je Milan Jankovič.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Estetické přednášky II. do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Estetické přednášky II..
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Estetické přednášky II. (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Estetické přednášky II. bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Estetické přednášky II. doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Umění

 
Knihkupectví / Umění / Estetické přednášky II.