Francouzské moderní umění a česká politika v letech 1900–1939

Kód: 2001895

Úplný název:

Francouzské moderní umění a česká politika v letech 1900–1939 (Savický Nikolaj):

Autor a popis:

Savický Nikolaj, Academia, 228 stran, jazyk - čeština, 2011

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
336 Kč (480 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 2.11.2016 dopoledne. 
 

Jak a proč se do českých veřejných uměleckých sbírek už od roku 1902 dostávala slavná díla francouzského moderního umění? Co vedlo československou vládu v roce 1923 k tomu, že uvolnila značnou částku na nákup vynikající kolekce francouzského malířství a sochařství? Za jakých okolností získala Moderní galerie v Praze v roce 1937 legendární Gauguinův obraz Bonjour, Monsieur Gauguin? - Návštěvníci Národní galerie dnes obdivují díla Gustava Courbeta, Augusta Renoira, Paula Gauguina, Paula Cézanna, Henriho Rousseaua či Pabla Picassa, ale původ této výjimečné sbírky jim často zůstává utajen.Autor detailně, i v politických souvislostech popisuje osudy proslulých uměleckých děl české sbírky moderního francouzského umění. Ukazuje se, že vytvoření této sbírky bylo výsledkem šťastné souhry historických a politických okolností: Na počátku bylo od konce 19. století intenzivní budování kulturních a politických vazeb k Francii, v němž česká a především pražská politická reprezentace hledala protiváhu skutečnosti, že v rámci Rakouska-Uherska nemohla rozvíjet samostatnou zahraniční politiku. Dlouhodobě rozvíjené a mimořádně intenzivní kontakty pražské a pařížské literární a výtvarné sféry na počátku 20. století výrazně ovlivnily celou českou kulturu. Po vzniku Československé republiky hrála pak významnou roli profrancouzská politická orientace mladého státu. A k příznivému politickému a společenskému klimatu se tenkrát shodou okolností přidalo i působení vynikajících osobností veřejného kulturního a politického života: Vincence Kramáře, Zdeňka Wirtha, bratří Karla a Josefa Čapkových, diplomata Štefana Osuského a dalších. Nejen obrazy, sochy či stavby, ale také umělecké sbírky mají své osudy. Kniha Nikolaje Savického je příkladem, jak lze takové téma zpracovat nejen zasvěceně, ale zároveň i velmi čtivě.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Francouzské moderní umění a česká politika v letech 1900–1939 do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Francouzské moderní umění a česká politika v letech 1900–1939.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Francouzské moderní umění a česká politika v letech 1900–1939 (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Francouzské moderní umění a česká politika v letech 1900–1939 bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Francouzské moderní umění a česká politika v letech 1900–1939 doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Literatura faktu

 
Knihkupectví / Populárně naučná literatura / Literatura faktu / Francouzské moderní umění a česká politika v letech 1900–1939