Jak je udělán Gogolův Plášť a jiné studie

Kód: 7474062

Úplný název:

Jak je udělán Gogolův Plášť a jiné studie (Ejchenbaum Boris):

Autor a popis:

Ejchenbaum Boris, Triáda, 344 stran, jazyk - čeština, 2013

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
216 Kč (299 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 26.10.2016 dopoledne. 
 

Boris Ejchenbaum (1886–1959) se řadí mezi nejvýznamnější představitele ruského formalismu. Počátky jeho vědecké činnosti jsou spojeny s doznívajícím symbolismem, jeho estetikou a filozofickým kladením otázek po roce 1917 se přimkl k rodícímu se formalistickému hnutí (mezi jeho další čelné představitele patří V. Šklovskij, R. Jakobson, J. Tyňanov, B. Tomaševskij ad.), k jehož výkonům přispěl zejména na poli zkoumání prózy.

Soustředil se na problémy organizace vyprávění (status vypravěče), nastínil stěžejní otázky týkající se problému času v literární historii, zabýval se zvukovou stránkou uměleckého díla, vzájemným vztahem mezi poezií a prózou, kladl si otázky o smyslu literární teorie a historie. Literárněvědné názvosloví obohatil o některé termíny, jež se užívají dodnes (skaz, literární život). Neomezoval se však výhradně jen na oblast vlastní literatury – zajímala ho též problematika uměleckého přednesu či fenomén filmu a jejich poměr ke slovesnému dílu. Po rozprášení formalismu a v době sílícího ideologického tlaku se věnoval především ediční praxi a textologickým problémům. Vcelku jeho vědecké dílo představuje svěží, neakademický způsob myšlení, jež je schopno řadu otázek otevírat či je nastiňovat z nových, překvapivých perspektiv.

Výbor představuje B. Ejchenbauma v rozmanitosti a šíři jeho záběru: od prací kritických, přes analýzy výstavby literárního textu, přesahy do komparatistiky až po práce literárněhistorického charakteru. Stranou nezůstávají ani texty autobiografického rázu, jež vědecký diskurs překračují do oblasti umělecké.

Nahlédnout do Jak je udělán Gogolův Plášť a jiné studie Nahlédnout do Jak je udělán Gogolův Plášť a jiné studie

 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Jak je udělán Gogolův Plášť a jiné studie do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Jak je udělán Gogolův Plášť a jiné studie.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Jak je udělán Gogolův Plášť a jiné studie (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Jak je udělán Gogolův Plášť a jiné studie bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Jak je udělán Gogolův Plášť a jiné studie doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Populárně naučná literatura

 
Knihkupectví / Populárně naučná literatura / Jak je udělán Gogolův Plášť a jiné studie