Jaroslav Císař - Astronom a diplomat v Masarykových službách

Kód: 7429702

Úplný název:

Jaroslav Císař - Astronom a diplomat v Masarykových službách (Pousta Zdeněk): Astronom a diplomat v Masarykových službách

Autor a popis:

Pousta Zdeněk, Vyšehrad, 304 stran, jazyk - čeština, 2016

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
278 Kč (348 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 25.1.2017 dopoledne. 
 

Osobnost Jaroslava Císaře byla dosud českým čtenářům prakticky neznámá. Kniha historika Zdeňka Pousty tento dluh napravuje. Cesta Jaroslava Císaře za poznáním vedla v roce 1912 do Spojených států, kde se hodlal věnovat studiu astronomie a matematiky. Do jeho života podstatným způsobem vstoupily výstřely v Sarajevu a následný požár Velké války. Mladý vlastenec byl jedním z iniciátorů velké veřejné schůze 14. srpna 1914 v newyorském Národním domě, na níž vznikl Výbor pro podporu a osvobození českého národa. Stal se jeho jednatelem a organizátorem pro východní státy. Pomáhal s organizací hnutí za získání naší samostatnosti včetně utváření československých vojenských jednotek. Po příjezdu T. G. Masaryka do Ameriky byl od června jeho osobním tajemníkem a aktivně se účastnil konečné formulace tzv. Washingtonské deklarace z 18. října 1918. Pestrá byla jeho činnost i v nové samostatné republice. Působení na čs. legaci v Londýně přerušil v roce 1927, aby se mohl ujmout ekonomického vedení Lidových novin v Brně. Kromě vlastní básnické tvorby byl také překladatelem knih Lewise Carrolla Alenčina dobrodružství v říši divů a Za zrcadlem. Po okupaci země odešel do emigrace, kde v Londýně vedl Studijní ústav ministerstva zahraničních věcí, v únoru 1945 jako chargé d` affaires řídil za nemocného velvyslance chod legace. Po únoru 1948 byl z ministerstva zahraničních věcí propuštěn a jeho život byl šťastně naplněn pedagogickou a vědeckou činností astronoma University of St. Andrews ve Skotsku.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Jaroslav Císař - Astronom a diplomat v Masarykových službách do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Jaroslav Císař - Astronom a diplomat v Masarykových službách.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Jaroslav Císař - Astronom a diplomat v Masarykových službách (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Jaroslav Císař - Astronom a diplomat v Masarykových službách bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Jaroslav Císař - Astronom a diplomat v Masarykových službách doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Historie

 
Knihkupectví / Historie / Jaroslav Císař - Astronom a diplomat v Masarykových službách