Kapitoly z francouzské, italské a české literatury

Kód: 2461299

Úplný název:

Kapitoly z francouzské, italské a české literatury (Pelán Jiří):

Autor a popis:

Karolinum, 622 stran, jazyk - čeština, 2007

Dostupnost:

Není skladem
 
Naskladnění sledujte pomocí funkce Hlídací pes.
 
 
 
 
 
279 Kč (355 Kč)
  / ks  
koupit
 

Předkládaný soubor 23 studií je tematicky rozčleněn do 4 oddílů (I.-III. literatura francouzská, italská a česká, IV. literární věda), ale přitom představuje pozoruhodně jednotný celek tím, že se tu na jednotlivých literárních jevech, problémech a osobnostech vždy z různých stran osvětlují i některé zásadní, makrostrukturální otázky: upřesnění tradičních definic (kurtoazní láska apod.), celková charakteristika epochy nebo směru, hranice a přechody mezi jednotlivými estetickými systémy (např. manýrismus - baroko, klasicismus - romantismus - biedermeier - realismus).První ze tří oddílů zahrnuje práce věnované francouzské literatuře. Po studii o vývoji motivu svatého grálu ve francouzské středověké artušovské literatuře jsou do něho zařazeny studie věnované Raymondu Queneauovi a Samuelovi Beckettovi, dvěma osobnostem, jež výrazně ovlivnily tematické volby a narativní postupy moderní prózy. Druhý oddíl soustřeďuje práce italianistické. První studie je věnována nejvýznamnějšímu zjevu romantické periody Giacomu Leopardimu, v následující stati je zvažována možnost aplikace slohového označení “biedermeier” na italský materiál, dvě závěrečné studie analyzují na příkladu krepuskolárních básníků a marinettiovského futurismu italskou cestu k avantgardnímu modernismu. Do třetího oddílu jsou zařazeny práce komparatistického charakteru, mapující především italsko-české a francouzsko-české literární vztahy (recepce Francesca Petrarky, “marinismus” v české barokní poezii, dandyovská estetika Artuše Breiského), práce věnované českým autorům (Hrabal, Holan) a příspěvky k historii českého překladu. Do posledního oddílu jsou vyčleněny studie věnované výrazným postavám novodobé literární vědy /Leo Spitzer, Tzvetan Todorov, Claudio Magris/.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Kapitoly z francouzské, italské a české literatury do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Kapitoly z francouzské, italské a české literatury.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Kapitoly z francouzské, italské a české literatury (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Kapitoly z francouzské, italské a české literatury bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Kapitoly z francouzské, italské a české literatury doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Populárně naučná literatura

 
Knihkupectví / Populárně naučná literatura / Kapitoly z francouzské, italské a české literatury