Klubko Ariadnino

Kód: 7308514

Úplný název:

Klubko Ariadnino (Vojtěch Daniel): Podoby filologického podnetu literární vede - pocta Jirímu Opelíkovi

Autor a popis:

Vojtěch Daniel, Filozofická fakulta UK v Praze, 267 stran, jazyk - čeština, 2014

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
215 Kč (290 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 1.11.2016 dopoledne. 
 

Publikace, jejíž titul odkazuje na ideu filologie jako spolehlivé průvodkyně labyrintem moderního světa, stále složitějšího a nepřehlednějšího, sleduje dvojí záměr:

1. Na několika konkrétních současných literárněvědných analýzách ukázat reflexe filologické povahy oboru jako jeho živé tradice ve smyslu kritiky slova, ale i hledání jazyka interpretace. Práce, již O. Králík považoval za nikdy nekončící ´dřinu a J. Opelík za řemeslo, které lze milovat i nenávidět, se vždy znovu obrací ke slovesné realitě myšlenkové aktivity, vždy znovu usiluje o nový rozvrh, nový pojem této reality ať ve významech historických, ať v aspektech obecných, teoretických.

2. Vzít přitom v potaz rozmanité podoby této práce, tohoto řemesla, které ve svém celoživotním díle soustavně pěstoval Jiří Opelík, jehož lze mezi současnými českými literárními historiky nejspíše považovat za filologicky školeného badatele v původním slova smyslu, tj. ve smyslu spojitosti zkoumání slovesných děl v rozměru jazykovém, ale přinejmenším i filozofickém a historickém.
Tematické a myšlenkové (interpretační, metodologické) podněty jeho prací přiměly zúčastněné autory, aby způsobem, jaký jim nejlépe vyhovuje, konkretizovali svůj vztah k oboru v jeho filologickém založení.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Klubko Ariadnino do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Klubko Ariadnino.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Klubko Ariadnino (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Klubko Ariadnino bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Klubko Ariadnino doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Populárně naučná literatura