Kniha o Blanche a Marii

Kód: 7294216

Úplný název:

Kniha o Blanche a Marii (Enquist Per Olov):

Autor a popis:

Enquist Per Olov, HOST, 224 stran, jazyk - čeština, 2007

Dostupnost:

Není skladem
 
Naskladnění sledujte pomocí funkce Hlídací pes.
 
 
 
 
 
153 Kč (219 Kč)
  / ks  
koupit
 

Pod křestními jmény obsaženými v názvu Enquistova zatím posledního románu se skrývají Marie Sklodowská-Curieová, spoluobjevitelka radia a dvojnásobná nositelka Nobelovy ceny, a Blanche Wittmanová, oblíbená pacientka - a milenka? - J. M. Charcota, lékaře pařížské nemocnice Salpetriere, který v poslední čtvrtině 19. století proslul experimenty s hypnózou při léčbě takzvané ženské hysterie. (K jeho žákům patřil mladý Sigmund Freud a jeho veřejné seance navštěvovala řada předních intelektuálů a umělců, například Axel Munthe či August Strindberg.)

V Enquistově knize Blanche po smrti údajného milence a po propuštění z nemocnice nastoupí jako asistentka slavné polské vědkyně a stane se její blízkou přítelkyní. Je jí oporou v době, kdy Marie naváže poměr s ženatým kolegou, fyzikem Paulem Langevinem, a vyvolá tak skandál, který proti ní obrátí veřejné mínění, a dokonce ji málem připraví o druhou Nobelovu cenu.

Per Olov Enquist jako obvykle čerpá z autentických dokumentárních materiálů, avšak historické události a osoby mu slouží k nastolování obecně platných, nadčasových otázek. Výsledkem je netradiční milostný příběh dvou žen, které osudově poznamená jejich vztah k příslušníkům opačného pohlaví - podobně jako nebezpečné záření nově objeveného prvku.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Kniha o Blanche a Marii do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Kniha o Blanche a Marii.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Kniha o Blanche a Marii (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Kniha o Blanche a Marii bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Kniha o Blanche a Marii doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Historické romány