Konstituční, nebo existenciální revoluce?

Kód: 7285176

Úplný název:

Konstituční, nebo existenciální revoluce? (Suk Jiří): Václav Havel a Federální shromáždení 1989/1990

Autor a popis:

Suk Jiří, Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, 184 stran, jazyk - čeština, 2014

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
163 Kč (220 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 26.10.2016 dopoledne. 
 

Studie – doplněná o třicet dokumentů vybraných z několika archivů – je věnována překotnému emancipačnímu procesu na nejvyšší úrovni československého federativního státu na sklonku převratného roku 1989 a v první polovině roku 1990.

Jejím obecným cílem je ukázat rychle se šířící linie politického štěpení – nejen mezi vrcholnými centry státní moci, ale také uvnitř těchto center samotných a současně v českém a slovenském veřejném mínění. Zabývá se vztahy exekutivy a legislativy – konkrétně prezidenta republiky Václava Havla, kterého lze považovat za neformální hlavu postkomunistické vlády, a Federálního shromáždění ČSSR jako nejvyššího zákonodárného sboru společného státu Čechů a Slováků. Hlavní linii interpretace tvoří konfliktní střetávání dvou odlišných představ o uplatňování moci v přechodném období do červnových parlamentních voleb.

Proti Havlově netradičnímu charismatickému pojetí politiky založenému na symbolických a estetických aktech a dramatických inscenacích, stojí konzervativnější institucionální pojetí politiky emancipujících se zákonodárných sborů (především Federálního shromáždění, ale také Slovenské národní rady a České národní rady) spočívající na procedurálních pořádcích a komunikačních vazbách. Konflikt rozdílných politik se projevil především jako obnovený spor mezi českou a slovenskou reprezentací v tzv. pomlčkové válce a stal se první zatěžkávací zkouškou kvapně restaurované česko-slovenské demokracie, která od samého počátku trpěla silnými dezintegračními tendencemi.
Studie nastoluje otázku, co v této mocenské hře bylo nevyhnutelnou daní téměř půlstoleté absenci svobodné demokratické politiky, a čemu se naopak dalo předejít.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Konstituční, nebo existenciální revoluce? do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Konstituční, nebo existenciální revoluce?.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Konstituční, nebo existenciální revoluce? (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Konstituční, nebo existenciální revoluce? bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Konstituční, nebo existenciální revoluce? doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Historie

 
Knihkupectví / Historie / Konstituční, nebo existenciální revoluce?