Ladislav Helge - Cesta za občanským filmem

Kód: 7294588

Úplný název:

Ladislav Helge - Cesta za občanským filmem (Bilík Petr): Kapitoly z dejin ceskoslovenské kinematografie po roce 1945

Autor a popis:

Bilík Petr, HOST, 228 stran, jazyk - čeština, 2012

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
209 Kč (299 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 26.10.2016 dopoledne. 
 

Kapitoly z dějin československé kinematografie po roce 1945

Ladislav Helge je považ­ován za jednoho z nejangaž­ovanějších filmových tvůrců v dějinách české kinematografie. Filmy jako Škola otců, Velká samota a Stud v 50. a 60. letech minulého století ostře vystupovaly proti stranické demagogii a estetice a jsou dodnes cenným svědectvím o soupeření svobodného tvůrčího vyjádření s cenzurou a komunistickou představou o kultuře a jejím poslání.

Helge do kinematografie vstoupil záhy po druhé světové válce a jeho aktivní filmařská dráha skončila s nástupem normalizace, kdy mu byla jako nepříteli nového rež­imu zcela znemo­žněna práce v oboru.

Stejně podstatnou část Helgeho ž­ivota tvoří jeho organizační a politické anga­žmá, které vrcholilo prací pro Filmový a televizní svaz a vůdčí rolí v Koordinačním výboru uměleckých svazů na konci 60. let. Obě organizace stály v popředí obrodného procesu a po vpádu vojsk Varšavské smlouvy bránily devastaci české kultury. Během 70. let byl Helge mnohokrát vyslýchán StB, pracoval v řadě profesí a nakonec našel útočiště v Laterně magice. Po roce 1989 se pokoušel bránit českou kinematografii před divokou privatizací a krátce působil jako vedoucí Katedry rež­ie na FAMU.

Helgeho vzpomínky a názory, je­ byly zaznamenány během více ne­ dvou desítek hodin rozhovorů, odhalují řadu zapomenutých detailů i globální pohled na padesát let vývoje české kinematografie, kultury a politiky. Helgeho odzbrojující upřímnost přináší nejeden kontroverzní postoj, jen­ je v rozporu se současnými mediálními interpretacemi poválečného dění a individuální umělecké i občanské participace.

Publikace je slož­ena ze dvou částí: V první polovině jsou představena jednotlivá filmová díla a přiblí­žen kontext kinematografie, druhý díl tvoří rozsáhlé interview vznikající v rozpětí několika let.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Ladislav Helge - Cesta za občanským filmem do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Ladislav Helge - Cesta za občanským filmem.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Ladislav Helge - Cesta za občanským filmem (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Ladislav Helge - Cesta za občanským filmem bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Ladislav Helge - Cesta za občanským filmem doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Knihy pro dospělé

 
Knihkupectví / Knihy pro dospělé / Ladislav Helge - Cesta za občanským filmem