Mezi mořem a řekou - Kronika pozemského putování svatého proroka

Kód: 7387805

Úplný název:

Mezi mořem a řekou - Kronika pozemského putování svatého proroka (Svoboda Bohumil):

Autor a popis:

Svoboda Bohumil, Triton, 176 stran, jazyk - čeština, 2014

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
118 Kč (169 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 1.11.2016 dopoledne. 
 

Oblíbená sympatická postava sázavského světce k sobě stále přitahuje zájem české společnosti, věřící i nevěřící. Svatý Prokop je v chápání českého člověka přímo vzorem svatosti: tak nějak si naši lidé představovali a představují světce: chudého, skromného, laskavě ochotného ku pomoci nejenom ve věcech duchovních, ale i světských, hmotných. A navíc českého, obhájce nejcennějšího pokladu národa, jeho řeči. Sázavský klášter, který založil se stal ostrovem slovanského jazyka, staroslověnštiny uprostřed latinizujícího prostředí střední Evropy. Na Sázavě se používal jak staroslověnský, tak latinský jazyk, stejně jako římský i východní obřad. Proto se také Sázava stala symbolem boje proti pronikající germanizaci, takže její odkaz byl v dějinách často vyzvedáván právě v obdobích pro český (a slovanský vůbec) jazyk nejnebezpečnějších. Avšak není bez zajímavosti, že největšího rozkvětu kultu a uznání se sv. Prokopovi dostalo v době vlády Karla IV., jenž založením kláštera v Praze „Na Slovanech“ jasně naznačil směr vývoje, kterým by si přál vidět rozvoj země v budoucnosti: ve směřování k sjednocené církvi západní i východní. Karel ho - prvního našeho světce, jenž nezemřel násilnou smrtí - také bez zaváhání postavil do řady našich přímluvců, větší to armády, jak krásně napsal Jaroslav Durych, než jaká byla a je tady na zemi.

Nahlédnout do Mezi mořem a řekou - Kronika pozemského putování svatého proroka Nahlédnout do Mezi mořem a řekou - Kronika pozemského putování svatého proroka

 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Mezi mořem a řekou - Kronika pozemského putování svatého proroka do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Mezi mořem a řekou - Kronika pozemského putování svatého proroka.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Mezi mořem a řekou - Kronika pozemského putování svatého proroka (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Mezi mořem a řekou - Kronika pozemského putování svatého proroka bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Mezi mořem a řekou - Kronika pozemského putování svatého proroka doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Knihy pro dospělé

 
Knihkupectví / Knihy pro dospělé / Mezi mořem a řekou - Kronika pozemského putování svatého proroka