Milevský letopis

Kód: 2570885

Úplný název:

Milevský letopis (kol.): Zápisky Vincencia, Jarlocha a Ansberta

Autor a popis:

Kol., Argo, 290 stran, jazyk - čeština, 2013

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
258 Kč (348 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 28.10.2016 dopoledne. 
 

Vincenciův letopis a Milevský letopis, který obsahuje letopis Jarlochův a Kroniku tzv. Ansberta o historii třetí křížové výpravy císaře Fridricha, patří mezi nejvýznamnější prameny k českým dějinám 12. století. Vincencius svůj spis věnoval králi Vladislavovi a jeho manželce Juditě. Jeho text má místy ráz spíše osobních pamětí a těžiště kronikářova vyprávění tkví v popisu milánského tažení (1158–1160), jehož se osobně účastnil.
Jarloch, který na Vincencia přímo navazuje, byl opatem premonstrátského kláštera v Milevsku. Svůj letopis psal z pohledu vyšší církevní hierarchie, sleduje tedy především vztah církve k panovníkovi a šlechtě. Zmiňuje abdikaci Vladislava I. a následné spory o moc, v nichž načas zvítězil Soběslav II. Již v roce 1179 ho však vystřídal Bedřich, jehož Jarloch často kritizuje za proticírkevní postoje.
Za první část svého letopisu Jarloch vložil Ansbertovu „Historii o výpravě“ s vlastními přípisky. Poté pokračuje v líčení českých událostí. Nedokončený Jarlochův letopis se zastavuje u líčení smíru mezi bratry Vladislavem Jindřichem a Přemyslem Otakarem I. roku 1198, jímž se uzavírá dlouhé období domácích válek o knížecí stolec. Nové vydání doprovází zasvěcená předmluva Martina Wihody.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Milevský letopis do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Milevský letopis.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Milevský letopis (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Milevský letopis bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Milevský letopis doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Historie

 
Knihkupectví / Historie / Milevský letopis