Na černé listině

Kód: 7308540

Úplný název:

Na černé listině (Srch Daniel): Hollywoodští rudí a hony na carodejnice v americkém filmovém prumyslu (1947-1960)

Autor a popis:

Srch Daniel, Filozofická fakulta UK v Praze, 298 stran, jazyk - čeština, 2015

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
215 Kč (290 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 27.10.2016 dopoledne. 
 

Mezi lety 1947-1960 se v americkém filmovém průmyslu uplatňovala politika zakazující zaměstnávání členů či sympatizantů Komunistické strany Spojených států amerických. Tato praktika se označuje jako tzv. černá listina (blacklist).
K jejímu ustavení došlo na přelomu čtyřicátých a padesátých let na základě několika kol vyšetřování Výborem pro neamerickou činnost Sněmovny reprezentantů Spojených států amerických. Jedinci, kteří během výslechů odmítli spolupracovat, nebo byli v jejich rámci uvedeni jako tzv. rudí, se pro Hollywood stali díky dobové atmosféře nepohodlnými, a proto s nimi studioví bossové rozvázali pracovní kontrakty.
Černou listinu lze sice považovat za úzce zaměřenou problematiku, jejím prostřednictvím je ale možné sledovat řadu obecnějších jevů existujících ve Spojených státech. Předně jde o přístup federálních autorit k menšině otevřeně se hlásící k podpoře aktuálního nepřítele číslo jedna - Sovětského svazu. Dále blacklist nabízí vhled do fungování domácí kinematografie a jejích četných specifik vycházejících z tamějších kulturních stereotypů.
Sonda do světa rudých pak odhaluje paradoxy hollywoodského i amerického komunismu. A konečně rozkol ve zpětné interpretaci celé této kauzy, který se odvíjí od uznání oprávněnosti paradigmatu o čarodějnících a inkvizitorech, poměrně přesně reflektuje rozštěpení politicky aktivní veřejnosti do liberálního a konzervativního tábora, což platí také pro historiografii.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Na černé listině do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Na černé listině.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Na černé listině (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Na černé listině bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Na černé listině doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Populárně naučná literatura