Obyčeje a slavnosti v české lidové kultuře

Kód: 7429627

Úplný název:

Obyčeje a slavnosti v české lidové kultuře (Večerková Eva):

Autor a popis:

Večerková Eva, Vyšehrad, 512 stran, jazyk - čeština, 2016

Dostupnost:

Není skladem
 
Naskladnění sledujte pomocí funkce Hlídací pes.
 
 
 
 
 
318 Kč (398 Kč)
  / ks  
koupit
 

Publikace podává ucelený etnologický a kulturně historický pohled na lidové obyčeje a slavnosti v českých zemích, vázané na roční období a data v kalendáři.

Výroční obyčeje jsou mnohovrstevnaté kulturní jevy dlouhého trvání. Výrazně je proměnilo křesťanství, které je připoutalo k církevnímu kalendáři a jeho svátkům a překrylo staré mýty a rituály z archaických pohanských dob. Proměnlivá soustava obyčejové tradice se měnila s dobou a s novými hospodářskými vazbami, životním způsobem lidí a nakonec i s cílenými snahami o zachování projevů lidové kultury.
Kniha předkládá plastický obraz výročních obyčejů v časových proměnách a v regionální rozrůzněnosti se zaměřením na venkovské společenství v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Seznamuje s obyčeji o Velikonocích a Svatodušních svátcích, při Památce zemřelých, v adventu a v období Vánoc a Nového roku, představuje staré a nové tradice v předjaří o masopustu, při stavění májí a pálení obřadních ohňů v podletí a v čase letního slunovratu, při oslavách sklizně a posvícení v období léta přecházejícího do podzimu, přibližuje zvyky, které se připoutaly k svátkům křesťanských světců.
Autorka využívá poznatků z písemných pramenů a literatury převážně z 19. a 20. století a z vlastních výzkumů, jež přinášejí svědectví o současné podobě obyčejové tradice. Vedle pramenů písemné povahy jsou v publikaci využity jako pramenné zdroje obrazová dokumentace a artefakty hmotné povahy.
Kniha není jen historickou reminiscencí, ale představuje rovněž živou tradici sváteční kultury našich současníků založenou na přímých kontaktech lidí a na jejich aktivní účasti, a to i jako protipól k masové kultuře šířené prostředky technické komunikace. Spojuje kulturní dědictví i sváteční současnost.
Kniha vychází s podporou Ministerstva kultury ČR.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Obyčeje a slavnosti v české lidové kultuře do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Obyčeje a slavnosti v české lidové kultuře.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Obyčeje a slavnosti v české lidové kultuře (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Obyčeje a slavnosti v české lidové kultuře bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Obyčeje a slavnosti v české lidové kultuře doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Historie

 
Knihkupectví / Historie / Obyčeje a slavnosti v české lidové kultuře