Od veřejného prostoru k nákupním centrům

Kód: 7419186

Úplný název:

Od veřejného prostoru k nákupním centrům (Pospěch Pavel): Svet cizincu a jeho regulace

Autor a popis:

Pospěch Pavel, SLON, 194 stran, jazyk - čeština, 2015

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
283 Kč (399 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 26.10.2016 dopoledne. 
 

Kniha je vedena otázkou, k níž odkazuje i její název: Jsou nákupní centra budoucností veřejného prostoru? Tato otázka se často vynořuje v médiích v reakci na to, jak se „výlet do nákupního centra“ stává častějším a legitimním způsobem využití volného času, přičemž v této funkci nahrazuje vylidňující se centra měst. Kniha tuto otázku uchopuje ze sociologické perspektivy.
Ukazuje přitom, že na pozadí poměrně jednoznačného konfliktu veřejný prostor vs. nákupní centra vystupuje daleko komplexnější a sociologicky hlubší problém regulace prostoru a produkce řádu v každodenním světě. Pro veřejný prostor měst je charakteristické setkávání cizinců, tedy navzájem si neznámých osob, které spolu sdílí fyzický prostor města. Tato situace vyžaduje přítomnost určité formy řádu, který zaručí, že se navzájem neznámí lidé budou moci ve veřejném prostoru rutinně a s důvěrou pohybovat. Hledání tohoto řádu je proto tázáním po tom, jak je vlastně veřejný prostor možný, v parafrázi Simmelovy klasické otázky „Jak je možná společnost?“. V odpověď na tuto otázku identifikuje autor dva způsoby regulace městského prostoru: regulaci vnitřní, tedy intersubjektivní a zpravidla nepsanou, a regulaci vnější, vykonávanou prostřednictvím formální sociální kontroly.
Fungování těchto dvou forem regulace kniha ukazuje na dvou formách sdíleného prostoru: na tradičním veřejném prostoru, který vzniká v centrech moderních měst a na nákupních centrech, která v posledních dvaceti letech radikálně proměnila náš způsob trávení času a náš vztah k našim městům. Jak je vlastně veřejný prostor možný?
Jak mohou v současných městech rutinně koexistovat navzájem neznámí lidé? Co a proč ohrožuje náš veřejný prostor? Proč mluvíme o úpadku veřejného prostoru? Jakým způsobem nákupní centra vyrábí nový veřejný prostor a čím nás do něj lákají? Jak vzniká svět nákupních center? Jak se vyrábí prostor, který je zároveň bezpečný a vzrušující? Jsou nákupní centra budoucností našich měst?
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Od veřejného prostoru k nákupním centrům do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Od veřejného prostoru k nákupním centrům.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Od veřejného prostoru k nákupním centrům (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Od veřejného prostoru k nákupním centrům bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Od veřejného prostoru k nákupním centrům doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie

 
Knihkupectví / Od veřejného prostoru k nákupním centrům