Opera omnia 9/II - Historia Lasitii. Historie Lasitského. Lesnae excidium. Carolo Gustavo

Kód: 2002244

Úplný název:

Opera omnia 9/II - Historia Lasitii. Historie Lasitského. Lesnae excidium. Carolo Gustavo (Komenský Jan Ámos):

Autor a popis:

Komenský Jan Amos, Academia, 428 stran, jazyk - čeština, 2013

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
385 Kč (550 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 26.10.2016 dopoledne. 
 

Další svazek souborné edice Komenského spisů navazuje tematicky na svazek 9/I. Zahrnuje Komenského práce týkající se minulosti i současnosti Jednoty bratrské. Je to zejména Komenského edice a překlad osmé knihy dějin Jednoty bratrské od polského šlechtice Jana Lašického; Komenský si tuto část Lašického spisu vybral proto, že pojednává o církevním řádu Jednoty, a právě na něj chtěl v době po uzavření vestfálského míru zvláště upozornit, protože jej považoval za velmi důležitý pro přežití církve rozptýlené v exilu. Spis tedy sleduje především pastorační cíl, v české verzi nabádá k návratu k vnitřní kázni v životě Jednoty, v latinské verzi připomíná sesterským evangelickým církvím jednak dlouhou tradici české reformace, jednak důraz na již zmíněnou vnitřní kázeň v životě Jednoty.

Svazek dále obsahuje dva drobnější latinské spisky, volně spjaté s osobností švédského krále Karla X. Gustava. První z nich, Vyhlazení Lešna, podrobně líčí poslední dny obyvatel Lešna před dobytím a vypálením polskými vojáky v dubnu 1656. Tato událost, v rámci švédsko-polské války málo významná, byla osudová pro tamní živé centrum Jednoty i pro Komenského osobně. Druhá práce, Děkovné provolání Nejjasnějšímu králi Švédů Karlu Gustavovi, napsaná u příležitosti zpočátku úspěšného tažení proti Dánsku v roce 1658, patří ke komeniologickým objevům 20. století. Stejně jako ve spisku Panegyrik, věnovaném témuž panovníkovi zhruba o tři roky dříve (viz Opera omnia 13) Komenský také zde vyzdvihuje vojenské schopnosti a vladařské přednosti krále jako vzor pro křesťanské panovníky.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Opera omnia 9/II - Historia Lasitii. Historie Lasitského. Lesnae excidium. Carolo Gustavo do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Opera omnia 9/II - Historia Lasitii. Historie Lasitského. Lesnae excidium. Carolo Gustavo .
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Opera omnia 9/II - Historia Lasitii. Historie Lasitského. Lesnae excidium. Carolo Gustavo (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Opera omnia 9/II - Historia Lasitii. Historie Lasitského. Lesnae excidium. Carolo Gustavo bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Opera omnia 9/II - Historia Lasitii. Historie Lasitského. Lesnae excidium. Carolo Gustavo doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Historie

 
Knihkupectví / Historie / Opera omnia 9/II - Historia Lasitii. Historie Lasitského. Lesnae excidium. Carolo Gustavo