Otázka demokracie 4. - Hodnoty, normy a instituce

Kód: 7182006

Úplný název:

Otázka demokracie 4. - Hodnoty, normy a instituce (Čermák Vladimír):

Autor a popis:

Čermák Vladimír, Nakl. Olomouc, 256 stran, jazyk - čeština, 2011

Dostupnost:

Není skladem
 
Naskladnění sledujte pomocí funkce Hlídací pes.
 
 
 
 
 
15 Kč (20 Kč)
  / ks  
koupit
 

Čtvrtý díl je zaměřen na otázky související s axiologií, etikou, filosofií práva a v neposlední řadě i institucemi. Je zde definován pojem a podstata hodnoty, stejně jako význam jejích funkcí, na nichž si člověk uvědomuje svou historickou a sociální podmíněnost i potřebu své otevřenosti světu i životu. V další části dochází k analýze překroucení hodnot, tedy sociálního procesu, jehož dominanty zobrazují fikce, mýtus, utopie a ideologie. V kapitole čtvrté je věnována pozornost jednotlivým formám hodnot, jaké představují pravda, svoboda, rovnost, spravedlnost (stejně jako jejich vzájemnému vztahu, který zejména pokud jde o svobodu a rovnost přechází ve vztah funkčního napětí). Pokud hodnoty sdílejí s normami společnou bázi, vytvářejí společně hodnotový a normativní řád společnosti, jako její konstitující, etablující a organizující princip.
Hodnoty sice „kazí mince“, teprve normy však umožňují posoudit, zda tyto mince jsou „pravé či falešné“, platné či neplatné.
Právo autor chápe jako významný sociální a historický fenomén, vznikající a postupně se usazující v podmínkách narůstajícího strukturování společnosti. Fenomén bez jehož existence by se každá strukturovaná společnost stala jevištěm ničivých sociálních střetů.
Otázka institucí je analyzována ve vztahu k základním lidským cílům a potřebám. Na jednotlivých institucionálních aktech si člověk zřetelněji uvědomuje jednotlivé aspekty postoje k sobě samému, společnosti i okolnímu světu, právě tím, že zabezpečují otevřenost sociálního dění. Demokratické instituce společnosti umožňují vývoj společnosti ve směru sociálního pokroku.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Otázka demokracie 4. - Hodnoty, normy a instituce do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Otázka demokracie 4. - Hodnoty, normy a instituce.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Otázka demokracie 4. - Hodnoty, normy a instituce (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Otázka demokracie 4. - Hodnoty, normy a instituce bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Otázka demokracie 4. - Hodnoty, normy a instituce doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Učebnice pro SŠ

 
Knihkupectví / Učebnice / Učebnice pro SŠ / Otázka demokracie 4. - Hodnoty, normy a instituce