Památky jižních Čech 5

Kód: 8503353

Úplný název:

Památky jižních Čech 5 (Gaži Martin, Ouroda Vlastislav):

Autor a popis:

Gaži Martin, Národní památkový ústav, 176 stran, jazyk - čeština, 2015

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
219 Kč (296 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 1.11.2016 dopoledne. 
 

Páté pokračování sborníku Památek jižních Čech opět přináší rozsáhlejší studie i aktuální zprávy o pestrém památkovém fondu v Jihočeském kraji.

Svazek otevírají texty věnované historii jihočeské památkové péče, tentokrát faktograficky i fotograficky bohatě vybavené studie o přemístění románského kostela sv. Bartoloměje v Červené nad Vltavou (v souvislosti s budování orlické přehradní nádrže v padesátých letech 20. století) a o nešťastné historii devastace zámku Český Rudolec způsobené dlouhodobým tápáním při hledání jeho využití před rokem 1989 i po něm. Mezi obsáhlejšími studiemi zaujmou texty o historii a současném stavu Staré obory u Hluboké nad Vltavou, rozsáhlá, esejisticky koncipovaná úvaha Jana Müllera o proměnách reklamních ploch v Českých Budějovicích v posledních více než stu letech, kašně na náměstí ve Lhenicích či vyřezávaných stropech v Českém Krumlově.
Ze zpráv o aktuálním dění je možno upozornit na shrnutí výsledků archeologického průzkumu hradní studny v Nových Hradech a interpretaci restaurátorských objevů při práci na zbytcích vybavení kaple z Křížové hory nad Českým Krumlovem (dnes v tamějším Hradním muzeu) či překvapivých zjištěních o starší podobě milostného obrazu Panny Marie Klokotské. Několik textů si všímá i architektonického dědictví 20. století, ať již se týkají mostu Duha u Bechyně, který byl nově prohlášen národní kulturní památkou, souboru staveb architekta Karla Chocholy, mirovické vily živnostníka, který se na počátku 20. věku odstěhoval ze čtvrti určené pro židovské obyvatelstvo, či soupisu českokrumlovských projektantů a stavitelů za první republiky.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Památky jižních Čech 5 do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Památky jižních Čech 5.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Památky jižních Čech 5 (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Památky jižních Čech 5 bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Památky jižních Čech 5 doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Umění

 
Knihkupectví / Umění / Památky jižních Čech 5