Panství ideologie a moc literatury - Studie, kritiky, portréty (1991–2008)

Kód: 8731002

Úplný název:

Panství ideologie a moc literatury - Studie, kritiky, portréty (1991–2008) (Brabec Jiří): Studie, kritiky, portréty (1991–2008)

Autor a popis:

Brabec Jiří, Akropolis, 320 stran, jazyk - čeština, 2009

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
202 Kč (289 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 26.10.2016 dopoledne. 
 

Literární historik, vysokoškolský pedagog, kritik a editor Jiří Brabec (1929) je bezesporu výrazná autorita oboru, přesto nebyly jeho texty roztroušené po časopisech a sbornících knižně dosud zveřejněny. Příčinu lze snad hledat v autorově pracovním vytížení, pedagogické činnosti a práci ediční (zvláště příprava Spisů T. G. Masaryka a Díla Jaroslava Seiferta). Svazek, který má tuto citelnou mezeru alespoň z části zaplnit, je výborem ze studií, přednášek, konferenčních příspěvků a bohaté tvorby publicistické, a to z období posledních dvaceti let. Těžiště knihy tvoří projevy, které se vyslovují k aktuálním problémům dnešní literatury, literární vědy či historiografie, současně se mnohé z nich obracejí i k základním kulturním otázkám přítomnosti. První a nejrozsáhlejší část knihy přináší studie a přednášky a postihuje téměř všechny oblasti Brabcova odborného zájmu. Vedle prací věnovaných obecně problémům literární historie (např. Modely kritické reflexe moderní české literatury) je to zejména významný celek masarykovských studií. V této části knihy nalezne čtenář též studie věnované osobnostem, z nichž k některým se Brabec opakovaně po léta vrací, například H. G. Schauerovi, E. Chalupnému, F. X. Šaldovi, V. Černému, K. Teigovi, Z. Kalandrovi, F. Vodičkovi a K. Šiktancovi. Zastoupeny jsou též studie sledující témata, jako jsou například antisemitismus v literatuře přelomu 19. a 20. století, literárněhistorické zkoumání baroka, interpretace expresionismu ve dvacátých letech 20. století, problémy estetické normy v totalitním systému či literární historie v 70. a 80. letech 20. století. Druhá část knihy představuje Brabcovu publicistickou tvorbu (otiskovanou zejména v Nových knihách, Literárních novinách a Respektu). Pořadatelé se zde soustředili především na rozsáhlejší kritiky publikací, nad nimiž autor dokázal formulovat obecnější stanoviska k metodologickým otázkám literárněvědných přístupů (např. Tvorba a osobnost Václava Černého, Duchovní dějiny podle Putny, Krize vědeckého myšlení?). V závěrečné třetí části přináší edice výběr z řady Brabcových předmluv, doslovů či portrétů, které přinášejí ucelený pohled na sledované osobnosti a vyhraněnou interpretaci dané figury (K. Hlaváček, Z. Kalandra apod.). - S doslovem Daniela Vojtěcha. Ediční příprava Jiří Flaišman a Michal Kosák. Vychází za podpory Ministerstva kultury ČR a Nadace Českého literární fondu.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Panství ideologie a moc literatury - Studie, kritiky, portréty (1991–2008) do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Panství ideologie a moc literatury - Studie, kritiky, portréty (1991–2008).
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Panství ideologie a moc literatury - Studie, kritiky, portréty (1991–2008) (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Panství ideologie a moc literatury - Studie, kritiky, portréty (1991–2008) bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Panství ideologie a moc literatury - Studie, kritiky, portréty (1991–2008) doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Populárně naučná literatura

 
Knihkupectví / Populárně naučná literatura / Panství ideologie a moc literatury - Studie, kritiky, portréty (1991–2008)