Publicistika 2

Kód: 7474064

Úplný název:

Publicistika 2 (Čapek Josef): Výtvarné eseje a kritiky 1905–1920

Autor a popis:

Čapek Josef, Triáda, 416 stran, jazyk - čeština, 2013

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
249 Kč (346 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 2.11.2016 dopoledne. 
 

Šestým svazkem Spisů Josefa Čapka zahajujeme edici výtvarné publicistiky – nejrozsáhlejší a dosud nejméně známé oblasti Čapkova literárního odkazu. Čapek se jí věnoval paralelně se svou tvorbou výtvarnou a literární prakticky po celý život, svůj první výtvarný referát publikoval jako student Uměleckoprůmyslové školy v roce 1905, poslední napsal pro Lidové noviny o prázdninách 1939, několik týdnů před svým zatčením.

Přítomný svazek je věnován období 1905–1920, kdy Čapek od začátečnických referentských pokusů postupně dozrává ve výraznou osobnost předválečné avantgardy. Ve svých statích se snaží výtvarný život nejen sledovat, ale i aktivně utvářet. Prosazuje principy nových uměleckých směrů, obhajuje nepopisný vztah umění ke skutečnosti a učí vidět krásu „moderní výtvarné formy“. Jeho referáty postihují podstatné události české výtvarné scény v širokém záběru od aktivit tradičně orientovaných spolků po nové výboje a v mezích možností mapují i aktuální umělecké dění v Paříži a v Berlíně. Za první světové války, kdy umělecké dění živoří a pro kritika není v Praze příliš mnoho příležitostí, se Čapek soustřeďuje k obecnějším teoretickým reflexím a svou interpretaci moderního umění rozvíjí v osobitou koncepci moderního primitivismu.

Zpřístupnění tohoto souboru Čapkových textů umožňuje hlubší poznání teoretického zázemí jeho umělecké tvorby a poskytuje i důležitý pramenný materiál k interpretaci naší předválečné avantgardy.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Publicistika 2 do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Publicistika 2.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Publicistika 2 (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Publicistika 2 bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Publicistika 2 doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Knihy pro dospělé