Que el pueblo mande!

Kód: 7419091

Úplný název:

Que el pueblo mande! (Buben Radek, Dvořáková Vladimíra, Němec Jan): Levicové vlády, populismus a zmeny režimu v Latinské Americe

Autor a popis:

Buben Radek, SLON, 364 stran, jazyk - čeština, 2013

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
268 Kč (377 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 26.10.2016 dopoledne. 
 

Studium politiky v Latinské Americe má ve světě – a částečně i u nás – bohatou tradici. Byl to totiž vývoj v Latinské Americe, který často určoval výzkumné priority světové politologie.
Latinskoamerická zkušenost mimo jiné podnítila diskuse o prezidencialismu a parlamentarismu. Stejně tak řada hypotéz týkajících se hroucení demokratických režimů, (re)demokratizace či konsolidace základních demokratických institucí byla nejprve testována na latinskoamerické zkušenosti a následně vstoupila do obecné komparativní politologie. S ohledem na to je v knize rozpracován obsáhlý teoretický rámec, který se zabývá koncepty, jako jsou stát, režim, vláda nebo populismus. Mnohé z nich jsou v české politologii analyzovány vlastně poprvé.

Zatím poslední podnět výzkumu latinskoamerické politiky přinesl počátek nového tisíciletí, kdy v mnoha zemích došlo k mocenskému vzestupu levice, který často znamenal buď první skutečné střídání u moci, nebo projekt zásadní transformace politického režimu.

Záměrem této publikace je charakterizovat tuto „levicovou vlnu“, vymezit, kdy jde „pouze“ o změnu vlády a kdy o změnu režimu. S ohledem na odlišnosti působení jednotlivých levicových vlád autoři navrhují jejich typologii, která pomáhá osvětlit tyto rozdíly a vymezuje tzv. radikální vlády, jež usilují o změnu režimu a jsou v tom relativně úspěšné. Těmito radikálními vládami jsou vlády Huga Cháveze ve Venezuele, Eva Moralese v Bolívii a Rafaela Correy v Ekvádoru. Jim jsou věnovány samostatné případové studie. Jaké důsledky má slabá státní identita?
Proč je akceschopnost státu mnohdy důležitější než typ politického režimu?
Může být populismus dobrým nástrojem demokratizace?
A co je vlastně populismus?
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Que el pueblo mande! do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Que el pueblo mande!.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Que el pueblo mande! (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Que el pueblo mande! bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Que el pueblo mande! doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Populárně naučná literatura