Rožmberkové - První po králi aneb Dramatické osudy pánů z Růže

Kód: 7475063

Úplný název:

Rožmberkové - První po králi aneb Dramatické osudy pánů z Růže (Bauer Jan): Dramatické osudy pánu z Ruže

Autor a popis:

Bauer Jan, Čas, 240 stran, jazyk - čeština, 2014

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
212 Kč (299 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 27.10.2016 dopoledne. 
 

Žádný jiný ze starožitných českých rodů se do naší historie nezapsal tak, jak se to podařilo Rožmberkům (a jejich předkům Vítkovcům). Navzdory faktu, že vymřeli po meči před více než pěti sty lety, jako by byli stále mezi námi. Vděčíme jim za líbeznou krajinu jižních Čech, protkanou rybníky, za gotické i renesanční skvosty, ale také za věhlas, který kdysi daleko přesahoval hranice Českých zemí. Vždyť v jejich rodokmenu nalezneme dvě české královny - a kdo jiný mohl ohrožovat samotného krále či pomýšlet na polskou korunu, než ten či onen vladař Domu rožmberského? Odvrácenou stranou této nadčasovosti je však snůška omylů, polopravd i zjevných lží, která byla v průběhu následujících věků na pány z Růže navršena. Ne že by osud každého z nich nevydal přinejmenším na román - a známý spisovatel a publicista Jan Bauer, který má coby jihočeský patriot k této otázce mimořádně blízko, nás o tom čtivou formou přesvědčuje. Je však třeba uvést na pravou míru nejen zkarikovaný obraz zejména posledních dvou rožmberských vladařů, jak jej předložily nedávná literatura a kinematografie, ale také mnohé omyly, tradované i v seriózním dějepisectví. Pětilistá rožmberská růže (stejně jako její sestra, růže pánů z Hradce) se v českém středověku a raném novověku rozvinula do krásy a vůně, jež okouzlily celou Evropu. A ačkoli byla v roce 1611 ustřižena, její výhonky stále kvetou v „zemi zamyšlené“ - a též v našich srdcích. XI. svazek Edice Český ČAS budiž poutavou připomínkou těch, kteří ji zasadili a starali se po dlouhá staletí o její rozkvět - připomínkou dramatických osudů pánů z Růže.

Nahlédnout do Rožmberkové - První po králi aneb Dramatické osudy pánů z Růže Nahlédnout do Rožmberkové - První po králi aneb Dramatické osudy pánů z Růže

 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Rožmberkové - První po králi aneb Dramatické osudy pánů z Růže do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Rožmberkové - První po králi aneb Dramatické osudy pánů z Růže.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Rožmberkové - První po králi aneb Dramatické osudy pánů z Růže (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Rožmberkové - První po králi aneb Dramatické osudy pánů z Růže bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Rožmberkové - První po králi aneb Dramatické osudy pánů z Růže doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Osobnosti a osudy

 
Knihkupectví / Historie / Osobnosti a osudy / Rožmberkové - První po králi aneb Dramatické osudy pánů z Růže