Rudolf Beran a jeho doba

Kód: 7429067

Úplný název:

Rudolf Beran a jeho doba (Rokoský Jaroslav): Vzestup a pád agrární strany

Autor a popis:

Rokoský Jaroslav, Vyšehrad, 912 stran, jazyk - čeština, 2011

Dostupnost:

Není skladem
 
Naskladnění sledujte pomocí funkce Hlídací pes.
 
 
 
 
 
239 Kč (299 Kč)
  / ks  
koupit
 

Rudolf Beran (1887–1954), dlouholetý předseda agrární strany a předseda několikaměsíční pomnichovské česko-slovenské vlády, patří mezi nejtragičtější postavy našich moderních dějin.

Rozsáhlá biografie historika Jaroslava Rokoského přitom nabízí víc než jen životopis politika – Beranův život je zároveň příběhem politické strany, s níž Rudolf Beran doslova spojil svůj osud.
Jaroslav Rokoský sleduje počátky agrárního politického hnutí v době před 1. světovou válkou, popisuje pozoruhodně efektivní strukturu této strany, která následně v období první čs. republiky získala rozhodující vliv v novém státě – a s ní i Rudolf Beran, prototyp stranického politika. Jádrem knihy jsou však kapitoly věnované pomnichovskému období – druhé republice a okupaci, a také období třetí republiky (1945–1948), kdy Beranův doposud poklidný život nabral zcela jiný směr. V dramatické zkratce to vystihuje motto knihy – dvakrát, za velmi podobných okolností, jen v jiném vládnoucím režimu, hrozil Rudolfu Beranovi trest smrti: v roce 1942 ho nakonec nacistický režim odsoudil „jen“ k 10 letům vězení, o pět let později soud osvobozené republiky již k letům dvaceti. Kniha přibližuje skrze osud hlavního protagonisty krizové okamžiky našich moderních dějin a otevírá mnohé „třinácté komnaty“, na něž bychom při pohledu zpět často rádi zapomínali.

Kniha je vydávána společně s Ústavem pro studium totalitních režimů.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Rudolf Beran a jeho doba do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Rudolf Beran a jeho doba.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Rudolf Beran a jeho doba (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Rudolf Beran a jeho doba bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Rudolf Beran a jeho doba doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Literatura faktu