Šántárám

Kód: 7303271

Úplný název:

Šántárám (Roberts Gregory David):

Autor a popis:

Roberts Gregory David, Domino, 768 stran, jazyk - CZ, 2006

Dostupnost:

Není skladem
 
Naskladnění sledujte pomocí funkce Hlídací pes.
 
 
 
 
 
375 Kč (469 Kč)
  / ks  
koupit
 

Zločin a trest, láska a oddanost, zrada a odpuštění... to jsou jen některé z ingrediencí z převážně autobiografické knihy Šántárám, která při svém prvním vydání zapůsobila jako zjevení. Hrdina románu Linbábá přilétá do Indie, aniž kdo tuší, že jeho příjezdu předcházel útěk z přísně střežené australské věznice, kde si odpykával devatenáctiletý trest za loupežná přepadení. Loupil, aby ukojil svou závislost na heroinu, kterou si vypracoval po rozpadu manželství a ztrátě opatrovnictví ke své dceři. Už to samo o sobě by stačilo na několik životů, ale pro Gregoryho Robertse je to teprve začátek.
Do Bombaje přijíždí s trochou peněz, smyšleným jménem, falešnými doklady, nesdělitelnou minulostí a s nulovými plány do budoucna. Má obrovské štěstí, že hned na začátku potká Prabhákara, milého usměvavého pouličního průvodce. Druhý člověk, s nímž se seznámí, je uhrančivá Švýcarka Karla, která netrpí nedostatkem peněz ani vlivných přátel. Mají spolu komplikovaný vztah - mimo jiné proto, že Karla není schopna opětovat Linovu lásku.
Po krátkém pobytu na venkově se Lin nastěhuje do obřího ilegálního slumu v Bombaji a začne tam provozovat „lékařskou praxi“. Zná sice jen základy první pomoci, ale díky svým kšeftům s mafií dokáže sehnat peníze na léky. Obyvatelé slumu v něm spatřují anděla z nebes a dají mu jméno Šántárám, Muž božího míru. O to větší šok je pro všechny Linovo zatčení, kdy se bez řádného procesu ocitá v pekle indického vězení.
Po propuštění se Lin odstěhuje ze slumu a začne pracovat pro Kádira, šéfa bombajské mafie. Pere peníze, falšuje pasy a nakonec odjíždí jako Khaderova gorila do Afghánistánu, v té době okupovaného sovětskými vojsky, kde se podílí na obchodu se zbraněmi.
Robertsova kniha má sice téměř osm set stran, ale přesto čtenář snadno uvěří každé větě. Autor je drsný chlap s něžným srdcem; člověk schopný toho, co se nazývá kriminálním chováním, ale v zásadě slušný, inteligentní muž. Gregory David Roberts je neobyčejně silným magnetem pro nepříjemnosti všeho druhu, je vojákem štěstěny i darebákem, který díky chytrosti dokáže přežít i ve zkorumpované společnosti. Zkrátka a dobře - jeho příběh je neodolatelný. Je to literární dílo, k němuž se budete vracet napřesrok, ale i za pět či deset let, a vždy se vám v něm podaří najít něco nového.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Šántárám do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Šántárám.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Šántárám (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Šántárám bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Šántárám doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Dobrodružství