Sepulkrální skulptura jagellonského období v Čechách

Kód: 8689034

Úplný název:

Sepulkrální skulptura jagellonského období v Čechách (Chlíbec Jan):

Autor a popis:

Chlíbec Jan, Ústav dějin umění Akademie věd ČR, 310 stran, jazyk - čeština, 2011

Dostupnost:

Není skladem
 
Naskladnění sledujte pomocí funkce Hlídací pes.
 
 
 
 
 
204 Kč (280 Kč)
  / ks  
koupit
 

První publikace mapující sepulkrální skulptury z období vlády jagellonské dynastie, jež je bezpochyby jedním vrcholných období dějin českého umění, přispívá k ucelení představy o výtvarné kultuře tohoto období výzkumem specifické sochařské sféry z pohledu uměleckohistorického a epigrafického. Na příkladu relativně malé exkluzivní skupiny památek zkoumá, do jaké míry se význam té doby promítá i do dochovaného nápisového fondu. Závažnost a zajímavost takto postavené otázky navíc akcentuje fakt, že druhá polovina 15. století a první polovina století šestnáctého je ze středoevropského a pochopitelně i českého epigrafického pohledu obdobím v mnohém přelomovým.

I když se konvolut studovaných děl dochoval jen v torzálním stavu, jsou jednotlivé práce svědectvím o sociálním postavení objednavatele, jeho náboženském zakotvení, kulturní úrovni i výtvarném cítění a také o jazykovém úzu zkoumané historické periody. Do textu, který obsahuje studii uměleckohistorickou, epigrafickou a podrobný katalog děl, jsou zahrnuty též sepulkrální skulptury, které dobou svého vzniku historický rámec jagellonské dynastie (1471-1526) přesahují. Tato okolnost je dána také tím, že kontinuita produkce některých konzervativních sochařských dílen a jejich typů funerálních monumentů překračovala vymezené období. Směřování nové doby pak signalizuje tumba Vojtěcha z Pernštejna, spojující tradiční výtvarné pojetí s formálně vytříbeným italizujícím portrétem. Každé z 25 katalogových hesel je provázeno čtyřmi vyobrazeními.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Sepulkrální skulptura jagellonského období v Čechách do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Sepulkrální skulptura jagellonského období v Čechách.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Sepulkrální skulptura jagellonského období v Čechách (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Sepulkrální skulptura jagellonského období v Čechách bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Sepulkrální skulptura jagellonského období v Čechách doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Historie

 
Knihkupectví / Historie / Sepulkrální skulptura jagellonského období v Čechách