Slovník nespisovné češtiny - 3. vydání

Kód: 7345198

Úplný název:

Slovník nespisovné češtiny - 3. vydání (kol.): Argot, slangy a obecná mluva od nejstarších dob po soucasnost

Autor a popis:

Maxdorf, 501 stran, jazyk - čeština, 2009

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
346 Kč (495 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 25.10.2016 dopoledne. 
 

Třetí rozšířené vydání rozsáhlého výkladového slovníku obsahuje více než 17 000 slangových a dalších nespisovných výrazů, včetně klasické mluvy podsvětí (českého argotu). Vedle tradičních profesních slangů z řemeslnického, železničářského, motoristického či hornického prostředí obsahuje slovník např. také slang současné mládeže, včetně slangu studentského (AKÁDA, MEGEŠ, MEMBL, ZAPÍCT) či mluvy uživatelů drog (ŠPEK, PIKO, FÉRÁK, HALUŠKY). Na klasický kriminální argot navazuje současný vězeňský slang (KVIKOŇ, DYLIŇÁK, ELPASO, KAMIKÓRY, DŽÍPOVAT, PROKINELIT), zařazen je i méně známý argot světských (JAUNERÁK, MULÁK, TÁTRUM, DEVLÍNEK, JAMBORA, DŽUKEL). Pozornost je věnována i tradičnímu brněnskému argotu (LAJVONT, PALI, RÁČNY, MÓDR, ROLA) či ostravské městské mluvě (BEBECHY, LAJVONT, DAJNY, HOCHMES, VOLTR, ŠINAGLE).
Hesla jsou doplněna poznámkami o historii a původu slov, čímž slovník odhaluje skryté významy i řadu překvapivých souvislostí, ukazuje „úctyhodné“ stáří řady výrazů zdánlivě moderních (ČÓRKA, BENGA, KÉRKA, VEJŠKY, ŠILINGR) či vulgárních (LOFAS, KULOVÝ, PEPŘIT, SEDLÁK). Velmi zajímavá jsou slova původem z romštiny či z jidiš.
Čtenářsky atraktivní oblast představuje také cirkusový, divadelní či hudební slang, na jejichž přípravě se podílely přední osobnosti českého uměleckého života.
Významný je i sociolingvistický rozměr slovníku, neboť slangové výrazy v něm zařazené umožňují nahlédnout do tajemství jednotlivých oblastí života i do psychologie jejich uživatelů. Další informace lze najít na www.slangy.cz.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Slovník nespisovné češtiny - 3. vydání do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Slovník nespisovné češtiny - 3. vydání.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Slovník nespisovné češtiny - 3. vydání (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Slovník nespisovné češtiny - 3. vydání bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Slovník nespisovné češtiny - 3. vydání doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Encyklopedie, slovníky

 
Knihkupectví / Populárně naučná literatura / Encyklopedie, slovníky / Slovník nespisovné češtiny - 3. vydání