Slovo a text v historickém kontextu - Perspektivy historickosémantické analýzy jazyka

Kód: 7294999

Úplný název:

Slovo a text v historickém kontextu - Perspektivy historickosémantické analýzy jazyka (David Jaroslav): Perspektivy historickosémantické analýzy jazyka

Autor a popis:

David Jaroslav, Host, 324 stran, jazyk - čeština, 2014

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
209 Kč (299 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 28.10.2016 dopoledne. 
 

Novoroční projevy československých a českých prezidentů, prvomájová hesla, texty Rudého práva, publicistika Jaroslava Durycha, Ladislava Jehličky a Karla Čapka, staročeské satiry, beletrie autorů 19. století, regionální noviny z přelomu 19. a 20. století či slovníky argotu. To všechno jsou texty, jejichž analýzou se zabývá monografie Slovo a text v historickém kontextu — perspektivy historickosémantické analýzy jazyka. Jejím cílem je prezentace nových metodologických přístupů, odlišných od tradičních metod historické sémantiky, které jsou vhodné a využitelné i pro historickosémantickou analýzu jazyka a textologii. Prostřednictvím dílčích témat a sond, které mají výrazně heuristický charakter, naznačuje možné cesty a přístupy k jazyku, textu a sémantice v historickém kontextu.

V knize prezentovaný přístup k historickosémantické analýze jazyka poskytuje bohatou škálu metod. Od systematického sledování kontextu a kolokací analyzovaných lexikálních jednotek, využívání korpusů tvořených texty vymezenými nejen žánrovými, ale také časovými kritérii až po aplikaci metod kvantitativnělingvistických (analýza tematické koncentrace textu, měření podobnosti/rozdílnosti volby tematických slov, sledování jejich asociací nebo frekvenční analýzy). Metodologická pestrost monografie koresponduje rovněž s jejím tematickým rozptylem. Ten je dán také rozdílným badatelským zaměřením jednotlivých členů autorského kolektivu, v němž se setkali kvantitativní lingvista, onomastik, literární historička, historička sociálních dějin a lexikoložka specializující se na sociolekty.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Slovo a text v historickém kontextu - Perspektivy historickosémantické analýzy jazyka do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Slovo a text v historickém kontextu - Perspektivy historickosémantické analýzy jazyka.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Slovo a text v historickém kontextu - Perspektivy historickosémantické analýzy jazyka (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Slovo a text v historickém kontextu - Perspektivy historickosémantické analýzy jazyka bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Slovo a text v historickém kontextu - Perspektivy historickosémantické analýzy jazyka doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Populárně naučná literatura

 
Knihkupectví / Populárně naučná literatura / Slovo a text v historickém kontextu - Perspektivy historickosémantické analýzy jazyka