Sopky a sopečné vrchy ČR - Průvodce

Kód: 2002231

Úplný název:

Sopky a sopečné vrchy ČR - Průvodce (Janoška Martin):

Autor a popis:

Janoška Martin, Academia, 416 stran, jazyk - čeština, 2013

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
276 Kč (395 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 28.10.2016 dopoledne. 
 

Populárně naučná publikace Sopky a sopečné vrchy ČR se zabývá terénními pozůstatky třetihorní vulkanické činnosti, jejichž morfologické útvary vytvářejí v mnoha regionech typický ráz české krajiny. Čtenář se dozví, že kromě notoricky známého Řípu, Bezdězu, Milešovky, Trosek nebo Komorní hůrky u nás existují desítky dalších památek na sopečnou činnost. Mají podobu neobvykle utvářených skalisek nebo lomů, hlavně však osamoceně čnících vrchů, které odedávna přitahovaly z různých důvodů lidskou pozornost.

Na sopečných kopcích, připomínající krajinné majáky s vynikajícím rozhledem, se často ukrývají zbytky pravěkých hradišť, tyčí se na nich zříceniny středověkých hradů nebo osamocené věže rozhleden. Pozoruhodné jsou také z přírodovědného hlediska, neboť výhřevný skalní podklad převážně čedičových vyvřelin podmiňuje přítomnost odlišných, zpravidla teplomilných ekosystémů s výskytem vzácných rostlin a živočichů. Sopečné kopce jsou proto vyhledávaným cílem turistických výšlapů i přírodovědných vycházek, které v minulosti realizovaly tak významné osobnosti jako například Johann Wolfgang Goethe, Alexander von Humboldt nebo Karel Hynek Mácha.

Stěžejní částí publikace je encyklopedický přehled jednotně popsaných 160 lokalit coby pozůstatků třetihorní sopečné činnosti na našem území. Každou doprovází snímky celku i detailů, z nichž většina je i pro znalce české přírody a krajiny neotřelá a nová. Čtenář tu najde lokality známé a atraktivní, hlavně však místa, o jejichž existenci má tušení jen hrstka zasvěcenců. Zájemci o přírodu uvítají srozumitelně podané informace o horninovém složení, geologické stavbě, mineralogických, botanických i zoologických zvláštnostech, nechybí však ani historické zajímavosti a užitečné turistické informace.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Sopky a sopečné vrchy ČR - Průvodce do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Sopky a sopečné vrchy ČR - Průvodce.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Sopky a sopečné vrchy ČR - Průvodce (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Sopky a sopečné vrchy ČR - Průvodce bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Sopky a sopečné vrchy ČR - Průvodce doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Populárně naučná literatura

 
Knihkupectví / Populárně naučná literatura / Sopky a sopečné vrchy ČR - Průvodce