Spoken Sibe: Morphology of the Inflected Parts of Speech

Kód: 2462103

Úplný název:

Spoken Sibe: Morphology of the Inflected Parts of Speech (Zikmundová Veronika):

Autor a popis:

Zikmundová Veronika, Karolinum, 232 stran, jazyk - angličtina, 2013

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
239 Kč (305 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 1.11.2016 dopoledne. 
 

V současné době je šivejština jedinou ústní variantou mandžuštiny, která se ve skutečnosti užívá. S 20 000 až 30 000 mluvčích je také nejrozšířenějším mluveným tunguzským jazykem.
Národ Šive, který žije na severozápadní hranici dnešního Sin-ťiangu, ujgurské autonomní provincie Číny, je tvořen potomky posádky mužů mandžuské armády z 18. století, kteří sem byli posláni poté, co byla oblast obsazena Mandžuy, kteří měli za úkol střežit nově zřízenou hranici mezi Mandžuskou říší a Ruskem. Jakožto vojáci cizí armády zůstali izolováni od domorodého tureckého a mongolského národa, což vyústilo v až zázračné zachování jazyka.
V roce 1990, kdy ústní varianty mandžuštiny v historickém Mandžusku zanikly, nebo jsou nyní na pokraji vyhynutí, šivejština stále přežívá jako mluvený jazyk všech generací národa Šive v autonomním kraji Chapchal Sibe a jako jazyk střední a starší generace prakticky ve všech ostatních šivejských osadách Sin-ťiangu. Nyní, přestože je šivejsko-čínský bilingvismus velmi rozšířen, počet šivejsky mluvících, včetně mladých lidí, je stále ještě značně vysoký.
Předkládaný popis gramatického fungování dvou hlavních slovních druhů – skloňování podstatných jmen a časování sloves – je dokumentován na příkladech a vzorových textech a poskytuje základní obecné informace o šivejštině a jejích mluvčích.
Záměrem této práce je nabídnout čtenáři komplexnější obraz šivejštiny tak, jak je používána v současné době na svém historickém a kulturním území.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Spoken Sibe: Morphology of the Inflected Parts of Speech do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Spoken Sibe: Morphology of the Inflected Parts of Speech.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Spoken Sibe: Morphology of the Inflected Parts of Speech (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Spoken Sibe: Morphology of the Inflected Parts of Speech bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Spoken Sibe: Morphology of the Inflected Parts of Speech doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Historie

 
Knihkupectví / Historie / Spoken Sibe: Morphology of the Inflected Parts of Speech