Společenské proměny v čase socialistického experimentu

Kód: 2001536

Úplný název:

Společenské proměny v čase socialistického experimentu (Kalinová Lenka):

Autor a popis:

Kalinová Lenka, Academia, 364 stran, jazyk - čeština, 2007

Dostupnost:

Není skladem
 
Naskladnění sledujte pomocí funkce Hlídací pes.
 
 
 
 
 
189 Kč (255 Kč)
  / ks  
koupit
 

Studie rozšiřuje pohled na zkoumané období o podrobnější anatomii fungování společnosti z hlediska vztahu mezi mocí a občany. Přes všechny formy mobilizace souhlasu a ideologickou a sociální manipulací s obyvatelstvem existoval vždy rozdíl mezi chtěnou a skutečnou kontrolou moci nad společností. Nenaplněné naděje většiny obyvatelstva po druhé světové válce na demokratické uspořádání společnosti i dělnictva na zlepšení jejich sociálního postavení otřáslo začátkem 50. let legitimitou vládní moci. Pod tlakem sociálních protestů a obav z eskalace sociálního napětí byla politická reprezentace nucena po roce 1953 přecházet od konfrontačních metod k ekonomickým a sociálním kompromisům. Na neorganické zásahy do kontinuity sociálních systémů (sociálního zabezpečení a vzdělávací soustavy) a na omezení suverenity reprezentantů sociální ochrany obyvatelstva (sociálních institucí a odborů) jejich aktéři odpovídali kritikou a často i neposlušností při realizaci směrnic shora. I na tyto formy odporu musela monopolní moc reagovat určitými politickými ústupky. Nejvážnější reakcí na neudržitelnost převzatých modelů centrální regulace ekonomických a společenských procesů a na změny ve složení obyvatelstva a jeho hodnotové orientace bylo formování reformního projektu v 60. letech. Široká podpora reforem v praxi občanským hnutím, vznik konsenzu mezi vedením a společností umožňoval rozvinout reformní program do podoby postupného vytváření systému nové kvality. Porážkou občanského hnutí skončila etapa experimentování se socialismem, po níž bylo možné systém měnit již jen zvláštní, „revoluční“ cestou. 
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Společenské proměny v čase socialistického experimentu do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Společenské proměny v čase socialistického experimentu.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Společenské proměny v čase socialistického experimentu (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Společenské proměny v čase socialistického experimentu bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Společenské proměny v čase socialistického experimentu doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Humanitní vědy

 
Knihkupectví / Odborná literatura / Humanitní vědy / Společenské proměny v čase socialistického experimentu