Stalinův špion

Kód: 4567890

Úplný název:

Stalinův špion (Whymant Robert): Richard Sorge a jeho tokijská špionážní rezidentura

Autor a popis:

Whymant Robert, NAŠE VOJSKO, 332 stran, jazyk - čeština, 2007

Dostupnost:

Není skladem
 
Naskladnění sledujte pomocí funkce Hlídací pes.
 
 
 
 
 
212 Kč (299 Kč)
  / ks  
koupit
 

Richard Sorge byl jedním z nejúspěšnějších mezinárodních špionů moderní doby. Jeho matka byla Ruska a otec Němec. Řídil vysoce náročnou špionážní rezidenturu pod nosem nechvalně známé japonské tajné policie, pronikl do německého vyslanectví v Tokiu jako důvěryhodný nacistický novinář, rychle se etabloval jako důvěrník vyslance a byl zasvěcen do přísně tajných informací vojenské a politické povahy, přicházejících z Berlína. Od roku 1933 až do roku 1941, kdy byl nakonec chycen,vysílal Sorge stálý proud neocenitelných informací pro zpravodajskou službu Rudé armády (GRU). Jeho skupina oddaných mužů a žen nejen informovala Stalina o německých a japonských úmyslech, ale také vyvíjela značný vliv na rozhodování obou vlád.
V jedné z několika zpravodajských akcí řekl Sorge Stalinovi o plánované německé invazi do Sovětského svazu - byla to zpráva, které sovětský vůdce nevěřil a nebral ji v úvahu. Později ve stejném roce hlásil Sorge prostřednictvím tajné vysílačky své sítě, že se Japonci se rozhodli nezaútočit na Sibiř. Sorgeho předpověď, že se Japonsko rozhodlo pro válku s Amerikou a Británií dříve než se Sovětským svazem, umožnila Stalinovi soustředit vojáky k záchraně Moskvy před německým vpádem - a tak značně přispěl k porážce nacismu. Nakonec byl Sorge ponechán Stalinem svému osudu a stal se prvním Evropanem, odsouzeným k smrti japonským soudem. Po prodlouženém utrpení byl popraven ve vězení Sugamo v roce 1944.
Za použití ruských dokumentů, až dosud neuveřejněných, a svědectví japonských a německých současníků oživuje Robert Whymant jedno z velkých špionážních dramat minulého století. Poutavěji než jakýkoliv špionážní román přináší Whymantova kniha až dosud nejpodrobnější popis Sorgeho výjimečného života a objasňuje, do jaké míry hrála ústřední úlohu v Sorgeho kariéře špiona série vášnivých sexuálních poměrů spolu s jeho fascinujícím vlivem na lidi.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Stalinův špion do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Stalinův špion.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Stalinův špion (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Stalinův špion bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Stalinův špion doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Historie válek