„Střední“ Wittgenstein: cesta k fenomenologii a zase zpátky

Kód: 7465066

Úplný název:

„Střední“ Wittgenstein: cesta k fenomenologii a zase zpátky (Beran Ondřej):

Autor a popis:

Beran Ondřej, Pavel Mervart, 256 stran, jazyk - čeština, 2013

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
199 Kč (269 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 26.10.2016 dopoledne. 
 

Ludwig Wittgenstein (1889–1951) je jedním z nejvýznamnějších filosofů 20. století a jeho dílo podstatným způsobem proměnilo a stále ovlivňuje analytickou filosofii. Většina čtenářů jeho spisů zná tzv. raného a pozdního Wittgensteina, ztělesněné ve dvou hlavních pracích, raném Logicko-filosofickém traktátu a pozdějších Filosofických zkoumáních. Přechod mezi raným a pozdním Wittgensteinem byl však poměrně dlouhý, složitý a nejednoznačný, a v některých bodech vedl blízko konkurenčních filosofických tradic, zvláště fenomenologie.
Fragmentární a kryptické Wittgensteinovy texty se vzpírají jednoduchému a jednoznačnému výkladu i proto ve světě vychází řada interpretačních prací. V našem prostředí dosud systematická výkladová monografie Wittgensteinovi věnována nebyla. Přítomná práce se soustřeďuje právě na tzv. „střední“, přechodové období s jeho unikátními „fenomenologickými“ intuicemi: na úlohu „fenoménů“, které vedou a určují logickou formu jazyka vypovídajícího o světě, na rozbor forem barvy, prostoru a času, které jsou nezbytným předpokladem smysluplné zkušenosti, tj. zkušenosti artikulované smysluplným jazykem, nebo na úlohu situovaného aktéra. Obrat k pozdnímu Wittgensteinovi se tak ukazuje ne jako prosté odmítnutí traktátovské koncepce, nýbrž jako složité nahlédnutí toho, že pokus o opravu traktátovského rámce „fenomenologickými“ prostředky nebyl úspěšný. Normativistické myšlenky Modré a hnědé knihy a Filosofických zkoumání jsou však v nejednom ohledu předznamenány už v rukopisech Wittgensteinova „středního“ období.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit „Střední“ Wittgenstein: cesta k fenomenologii a zase zpátky do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s „Střední“ Wittgenstein: cesta k fenomenologii a zase zpátky.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení „Střední“ Wittgenstein: cesta k fenomenologii a zase zpátky (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na „Střední“ Wittgenstein: cesta k fenomenologii a zase zpátky bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S „Střední“ Wittgenstein: cesta k fenomenologii a zase zpátky doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Filozofie

 
Knihkupectví / Odborná literatura / Filozofie / „Střední“ Wittgenstein: cesta k fenomenologii a zase zpátky