Trestní odpovědnost právnických osob v České republice

Kód: 8757658

Úplný název:

Trestní odpovědnost právnických osob v České republice (Jelínek Jiří): Bilance a perspektivy

Autor a popis:

Jelínek Jiří, Leges, 392 stran, jazyk - čeština, 2013

Dostupnost:

Není skladem
 
Naskladnění sledujte pomocí funkce Hlídací pes.
 
 
 
 
 
464 Kč (590 Kč)
  / ks  
koupit
 

Tato kolektivní monografie je výsledkem výzkumů i odborných diskusí k aktuálnímu tématu – trestní odpovědnosti právnických osob v České republice. Na uvedené téma se také konala 24. 9. 2013 mezinárodní konference organizovaná katedrou trestního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Trestní odpovědnost právnických osob je jednou z nejspornějších otázek trestněprávní teorie. Je tomu tak zejména proto, že relativizuje osvědčený systém principů trestního práva kontinentálního typu, který trestněprávní odpovědnost spojoval pouze s individuální odpovědností fyzické osoby. Právnické osoby nejsou z masa a kostí, a přesto mají své orgány. Neznají pocity, ale přesto mají vůli. Jsou neviditelné, ale mohou být volané k odpovědnosti. Nemají bydliště, avšak mají sídlo. Z uvedené charakteristiky je zřejmé, proč otázka trestní odpovědnosti právnických osob je tak komplikovaná.

Dnem 1. ledna 2012 nabyl účinnosti zákon č. 418/2011 Sb., o trestní odpovědnosti právnických osob a řízení proti nim. Po několikaletém úsilí se Česká republika zařadila k většině evropských států, které mají ve svých právních řádech zakotvenou trestní odpovědnost právnických osob. Zákon přináší právnickým osobám dosud neznámou kolektivní trestněprávní odpovědnost.

Monografie pojednává nejen o právním rámci trestní odpovědnosti právnických osob, ale usiluje o interdisciplinární přístup – zabývá se i širšími kriminologickými a sociologickými souvislostmi daného tématu.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Trestní odpovědnost právnických osob v České republice do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Trestní odpovědnost právnických osob v České republice.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Trestní odpovědnost právnických osob v České republice (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Trestní odpovědnost právnických osob v České republice bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Trestní odpovědnost právnických osob v České republice doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Pravo

 
Knihkupectví / Odborná literatura / Pravo / Trestní odpovědnost právnických osob v České republice