Tři figury posedlosti

Kód: 2462268

Úplný název:

Tři figury posedlosti (Starobinski Jean):

Autor a popis:

Starobinski Jean, Karolinum, 134 stran, jazyk - čeština, 2014

Dostupnost:

Není skladem
 
Naskladnění sledujte pomocí funkce Hlídací pes.
 
 
 
 
 
114 Kč (145 Kč)
  / ks  
koupit
 

Tři figury posedlosti. Tři noční výjevy, trojí šílenství. Jean Starobinski, švýcarský profesor francouzské literatury a dějin medicíny, jeden z nejvýznamnějších literárních kritiků současnosti, přistupuje k trojici extrémních psychických situací – bludu, posedlosti a noční můře – z trojí hermeneutické perspektivy a rozvíjí tři způsoby performativního čtení, jež jsou ovšem pointována výraznou jednotící myšlenkou.
Podkladem těchto diskurzů jinakosti však nejsou pro autora, lékaře-psychiatra a historika lékařství, anamnézy skutečných pacientů, nýbrž fiktivní anamnézy literárních textů. Starobinski zde vychází z historicky i žánrově rozdílných typů literárních památek (starořecká tragédie a epos, novozákonní evangelický text) a dokonce médií, neboť východiskem jeho interpretace třetí figury šílenství se stal známý obraz v Anglii naturalizovaného Švýcara J.-H. Füssliho Noční můra.

První kapitola tak podává podrobnou interpretaci Sofoklovy tragédie Aiás, neprávem opomíjené hry, která – jak zdůrazňuje a předvádí Starobinski – osvědčuje zvláště jemné a strukturované porozumění pro motivaci sebevraha.
Druhá kapitola patří epizodě vyhnání démonů z posedlého v Gerase podle Markova evangelia démoni vstoupí do prasat a ta se vrhnou do moře. Starobinski epizodu pojímá jako vzor Ježíšova spásonosného díla, jak je podáno v evangeliích, a odhaluje na něm celkové strategie evangelijního textu.
V závěrečné stati patřící obrazu Noční můra je pak probíranou podobou ztráty rozumu zlý sen.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Tři figury posedlosti do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Tři figury posedlosti.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Tři figury posedlosti (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Tři figury posedlosti bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Tři figury posedlosti doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Populárně naučná literatura