Úloha osobností a institucí v rozvoji vzdělanosti v evropském kontextu

Kód: 2462286

Úplný název:

Úloha osobností a institucí v rozvoji vzdělanosti v evropském kontextu (Kasper Tomáš, Pelcová Naděžda, Sztobryn Slawomir): (Prezentace školství a vzdelanosti)

Autor a popis:

Kasper Tomáš, Karolinum, 478 stran, jazyk - čeština, slovenština, angličtina, nemčina, polština, 2014

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
294 Kč (375 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 1.11.2016 dopoledne. 
 

Sborník příspěvků z mezinárodní konference Úloha osobností a institucí v rozvoji vzdělanosti v evropském kontextu (Prezentace školství a vzdělanosti), která proběhla na půdě Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v říjnu roku 2012 na počest 120. výročí založení Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského, zahrnuje texty autorů takřka z celé střední Evropy – z České republiky, Polska, Slovenska a Rakouska. Konference se zúčastnili filozofové, historici, pedagogové, pracovníci muzeí, knihoven a dalších vzdělávacích institucí. Cílem setkání bylo promyslet filozofická a pedagogická východiska evropské podoby vzdělanosti zejména v souvislosti s národní kulturou, jazykem, tradicí a potřebou porozumět lépe vlastní současnosti.
V tomto kontextu vyvstala „Evropa“ nikoli jako pojem geografický, nýbrž jako označení určitého duchovního společenství. Intence celku, jež je vlastní evropskému pojetí filozofie a vzdělanosti, je protikladem všem podobám partikularismu (tedy i národních kultur). V souvislosti s tím vyvstala řada otázek: Může pravé myšlení a pravá vzdělanost vyrůst bez hloubky tradice a zakotvení ve vlastní, národní kultuře, nebo se z ní rodí? Jaký je vztah jazyka a vzdělanosti, co lze a nelze v národním jazyce vyjádřit? Zda a jak ovlivňuje politika úroveň vzdělanosti? Z těchto hledisek (spolu s Komenským a jeho snahou o nápravu věcí lidských – filozofie, politiky, náboženství) promýšlíme podíl a přínos význačných osobností filozofického a pedagogického myšlení, které nesporně založily, formovaly a ovlivnily vzdělanost ve svých vlastních zemích a zároveň prolomily úzce regionální hranice vlastního národního myšlení směrem k celku (k Evropě). Pozornost, především ta dějinně pedagogická, směřuje k analýze institucí, jejichž činnost formuje a ovlivňuje tehdejší i budoucí pedagogický diskurz.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Úloha osobností a institucí v rozvoji vzdělanosti v evropském kontextu do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Úloha osobností a institucí v rozvoji vzdělanosti v evropském kontextu.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Úloha osobností a institucí v rozvoji vzdělanosti v evropském kontextu (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Úloha osobností a institucí v rozvoji vzdělanosti v evropském kontextu bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Úloha osobností a institucí v rozvoji vzdělanosti v evropském kontextu doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Populárně naučná literatura

 
Knihkupectví / Populárně naučná literatura / Úloha osobností a institucí v rozvoji vzdělanosti v evropském kontextu