Uměleckohistorické texty z pozůstalosti Františka Kovárny

Kód: 2462483

Úplný název:

Uměleckohistorické texty z pozůstalosti Františka Kovárny (Flekačová Martina, Koukal Jiří):

Autor a popis:

Flekačová Martina, Karolinum, 182 stran, jazyk - čeština, 2014

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
141 Kč (180 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 27.10.2016 dopoledne. 
 

Profesor estetiky František Kovárna (1905–1952) proslul především jako výtvarný teoretik a kritik, zabýval se však také literaturou – je autorem několika divadelních her, próz a sbírky básní –, překládal z italštiny a němčiny. Rozsah jeho kulturní činnosti je tedy značný, přesto dosud nepatří mezi dobře známé osobnosti české intelektuální historie. Jeho úspěšnou kariéru zkřížila nejprve nacistická okupace, podruhé pak únorové události roku 1948. Exil hledal v Německu, Francii, poté se s rodinou usadil v New Yorku, kde záhy zemřel.
Výbor z jeho pozůstalosti představuje tři v celku dosud nepublikované uměleckohistorické texty: přednášku Otázky současného malířství, shrnující Kovárnovy výhrady vůči nefigurativnímu malířství, torzo připravované knihy O výtvarnou mateřštinu, zabývající se českým uměním 19. století, a studii Pokolení obratu, jež se pokouší vytyčit generační směřování mladých umělců vystavujících od počátku třicátých let.
Editoři publikace Jiří Koukal a Martina Flekačová doplnili původní texty předmluvou, stručným Kovárnovým životopisem a bibliografií.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Uměleckohistorické texty z pozůstalosti Františka Kovárny do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Uměleckohistorické texty z pozůstalosti Františka Kovárny.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Uměleckohistorické texty z pozůstalosti Františka Kovárny (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Uměleckohistorické texty z pozůstalosti Františka Kovárny bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Uměleckohistorické texty z pozůstalosti Františka Kovárny doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Umění

 
Knihkupectví / Umění / Uměleckohistorické texty z pozůstalosti Františka Kovárny