Z Chotovenky do války - Válečné a poválečné zážitky sudetského Němce 1943-46

Kód: 8778809

Úplný název:

Z Chotovenky do války - Válečné a poválečné zážitky sudetského Němce 1943-46 (Scheinpflug Walter): Válecné a poválecné zážitky sudetského Nemce 1943-46

Autor a popis:

Scheinpflug Walter, Omnibooks, 208 stran, jazyk - čeština, 2013

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
133 Kč (190 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 28.10.2016 dopoledne. 
 

Walter Scheinpflug se narodil v roce 1925 v malé vesnici Chotovenka v bývalých Sudetech. Jeho rodná obec už neexistuje, ale nacházela se blízko obce Světec u Bíliny, v tehdejších Sudetech. Vyučil se zedníkem a v osmnácti letech byl povolán do Říšské pracovní služby. Už tehdy ho oslovili náboráři z Waffen-SS, ale na radu otce se nepřihlásil. Začátkem roku 1944 už další výzvě neodolal, protože chtěl „něco zažít“.
Absolvoval poddůstojnickou školu a byl krátce nasazen v Dánsku. Po invazi Spojenců v Normandii byla jeho jednotka převelena do Francie, kde prožil těžké ústupové boje. Potom strávil několik měsíců ve výcvikovém prostoru Kurmark blízko dnešních německo-polských hranic. Poslední měsíce války bojoval na východní frontě, kde byl na začátku května zajat sovětskou armádou. Podařilo se mu ze zajetí uprchnout a vrátit se domů. Poté byl v československém internačním táboře a pracoval jako zemědělský dělník. V roce 1946 uprchl do tehdejší sovětské okupační zóny a žil v později vzniklé NDR.
Je to jeden z mnoha válečných příběhů mladých chlapců, kteří chtěli „něco zažít“ a nechali se ovlivnit nacionalistickou propagandou, která je přesvědčovala, že by měli prokázat svou odvahu na frontě. O atmosféře té doby svědčí výrok jednoho z Walterových nadřízených. Když mu při ústupu ve Francii hlásili počet padlých a zraněných jeho jednotky, prohlásil s úsměvem: „Přes mrtvoly jdeme k vítězství!“ Bylo mu tehdy 27 let a o několik týdnů později padl.
Walter Scheinpflug v knize vzpomíná i na vztahy s Čechy ve svém rodišti. Byly bezkonfliktní a jeden z jeho českých vrstevníků z Chotovenky mu po válce, při svévolných „čistkách“ v pohraničí, zřejmě zachránil život.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Z Chotovenky do války - Válečné a poválečné zážitky sudetského Němce 1943-46 do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Z Chotovenky do války - Válečné a poválečné zážitky sudetského Němce 1943-46.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Z Chotovenky do války - Válečné a poválečné zážitky sudetského Němce 1943-46 (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Z Chotovenky do války - Válečné a poválečné zážitky sudetského Němce 1943-46 bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Z Chotovenky do války - Válečné a poválečné zážitky sudetského Němce 1943-46 doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Military

 
Knihkupectví / Military / Z Chotovenky do války - Válečné a poválečné zážitky sudetského Němce 1943-46