Za slovem - Rozhovor s Bohumilou Grögerovou

Kód: 7470115

Úplný název:

Za slovem - Rozhovor s Bohumilou Grögerovou (Toman Tylová Barbora, Grögerová Bohumila): Rozhovor s Bohumilou Grögerovou

Autor a popis:

Toman Tylová Barbora, Grögerová Bohumila,, AKROPOLIS, 88 stran, jazyk - čeština, 2016

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
244 Kč (349 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 26.10.2016 dopoledne. 
 

Knižní rozhovor s nestorkou české vizuální poezie Bohumilou Grögerovou (1921-2014) nazvaný Za slovem vedla ještě před autorčinou smrtí grafická designérka Barbora Toman Tylová. Interview poodkrývá myšlenkové zázemí, z něhož vyrůstá život a dílo autorky, která zanechala nesmazatelnou stopu v české literární historii 20. století. Název knihy odráží básnířčinu touhu pochopit slovo, jít za jeho význam, za promyšlenou konstrukci veršů, a také naznačuje zápas téměř nevidomého člověka, který se svou tvorbou dennodenně dostává za své fyzické limity.

Velká část práce Bohumily Grögerové neoddělitelně splynula s jejím životním a profesním partnerem, básníkem Josefem Hiršalem, s nímž překládala a především tvořila experimentální poezii v šedesátých letech. Přestože Grögerové tvorba byla s Hiršalovou v tvůrčím souladu, vyrůstá její niterný vztah ke slovu, především pak k jeho smyslu, z odlišného zázemí. To odkrývá i autorčina pozdější, již samostatná tvorba, v níž se vrátila k tradičnímu literárnímu vyjádření.

Obrazový doprovod tvoří černobílé dokumentární fotografie z návštěv básnířky. Specifickou výtvarnou částí jsou textové fotogramy, původní výtvarná reakce Barbory Toman Tylové na otázku aktuálnosti vizuální poezie, v jejímž čele Bohumila Grögerová v šedesátých letech stála. Fakt, že fotogramy nejsou jen dalším typem vizuálního doprovodu rozhovoru, je v knize vyjádřen jejich oddělením, skrytím uvnitř přeložených stránek. Čtenář tak může listovat knihou a vidět pouze text a dokumentární fotografie, nebo stránky rozložit a prohlédnout si i fotogram.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Za slovem - Rozhovor s Bohumilou Grögerovou do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Za slovem - Rozhovor s Bohumilou Grögerovou.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Za slovem - Rozhovor s Bohumilou Grögerovou (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Za slovem - Rozhovor s Bohumilou Grögerovou bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Za slovem - Rozhovor s Bohumilou Grögerovou doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Knihy pro dospělé

 
Knihkupectví / Knihy pro dospělé / Za slovem - Rozhovor s Bohumilou Grögerovou