Zaženem dějin klisny! - Vyznání potlučeného jezdce

Kód: 9059423

Úplný název:

Zaženem dějin klisny! - Vyznání potlučeného jezdce (Modzelewski Karol): Vyznání potluceného jezdce

Autor a popis:

Modzelewski Karol, PANT občanské sdružení, 370 stran, jazyk - čeština, 2015

Dostupnost:

Sklad
 
 
 
 
 
312 Kč (425 Kč)
  / ks  
koupit
Při objednání teď obdržíte zboží již 2.11.2016 dopoledne. 
 

Politické paměti mluvčího polské Solidarity. Politická autobiografie profesora dějin středověku Karola Modzelewského sklidila za rok 2013, kdy vyšla, hned několik největších literárních cen, mimo jiné cenu za nejlepší historickou knihu roku. Není divu. Modzelewski byl za komunismu významným politickým odpůrcem tehdejšího polského režimu. Politický vězeň, který strávil v polských věznicích celkem osm a půl roku života, byl mimo jiné tiskovým mluvčím slavné Solidarity, největšího opozičního hnutí v komunistickém světě. Jeho paměti proto obsáhly nejen celé téměř půlstoletí dějin polského komunismu, ale prolíná se jimi i autorova kritika některých aspektů polského postkomunismu. Modzelewského názory a postoje jsou svébytné, lze s nimi souhlasit - nebo také ne. Ani ten, kdo s jeho názory nesouhlasí, však autorovi nemůže upřít hlubokou poctivost, nesmírně zajímavý způsob vyprávění a schopnost klást znepokojivé otázky. A také fakt, že byl přímým svědkem a aktérem událostí, o nichž píše. V češtině autobiografii s tak hlubokým vhledem dosud postrádáme. A Petr Pithart v doslovu připomíná, že díváme-li se na středoevropské dějiny jen „národníma“ očima (jak je v českých zemích bohužel zatím zvykem), těžko pochopíme jejich bohaté pletivo a souvislosti, a vůbec už z nich nedokážeme vyvodit patřičné závěry pro dnešek a zítřek. "Titul této knihy jsem převzal z Majakovského básně Levý pochod. Majakovskij byl geniální básník, futurista, který dal svůj velký talent a charisma do služeb bolševické revoluce, a v roce 1930 skončil život sebevraždou, zastřelil se revolverem. Levý pochod nepatřil k jeho nejlepším dílům, ale obrat Zaženem dějin klisny! výtečně vystihoval bolševickou filozofii dějin. Každá revoluce se snaží si toto zvíře osedlat a podmanit, ale je to obtížné rodeo. Klisna dějin je divoký a nezaježděný mustang. Dá se jí vyskočit na hřbet a dokonce se tam nějaký čas udržet, ale nedá se řídit - nakonec nás vždycky donese tam, kam jsme nechtěli a kam jsme nečekali, že se dostaneme. Tak také v té největší zkratce vykládám vlastní životní zkušenost“.
 
 
 
 
  • schránka  Můžete uložit Zaženem dějin klisny! - Vyznání potlučeného jezdce do schránky.
  • tisk  Můžete vytisknout stránku s Zaženem dějin klisny! - Vyznání potlučeného jezdce.
  • hodnocení  Můžete ponechat své hodnocení Zaženem dějin klisny! - Vyznání potlučeného jezdce (hodnotilo 0 lidí).
  • recenze  Vaše recenze na Zaženem dějin klisny! - Vyznání potlučeného jezdce bude zajímavá pro další návštěvníky (recenze 0).
 
 
 

S Zaženem dějin klisny! - Vyznání potlučeného jezdce doporučujeme zakoupit nejpopulárnější z kategorie Osobnosti a osudy

 
Knihkupectví / Historie / Osobnosti a osudy / Zaženem dějin klisny! - Vyznání potlučeného jezdce